Si Ndikojnë Arrat Tek Ulçera Në Stomak

Si Ndikojnë Arrat Tek Ulçera Në Stomak

Ekspertët argumentojnë se ushqimet luajnë një rol shumë të rëndësishëm në shfaqjen ose jo të ulçerës. Ulçera ka të bëjë me lëndime të sistemit tretës dhe shpesh ka lidhje me infeksionet e shkaktuara nga bakteri i njohur si Helicobakter pylori.Dy nga format më të njohura të sëmundjes janë ulçera e stomakut dhe ajo e zorrës.Njerëzit […]

Stresi – Si e Dëmton Tiroiden dhe Cilat Janë Kurat Natyrale

Stresi – Si e Dëmton Tiroiden dhe Cilat Janë Kurat Natyrale

Stresi është një nga armiqtë më tinzarë për shëndetin. Prania e tij mund të shkaktojë kaos në çdo qelizë të organizmit.Në rastin e tiroides, stresi mund të përkeqësojë funksionin e saj dhe të shkaktojë atë që njihet si hipertiroidizëm ose prodhimi të tepërt të hormonit të tiroides. Lidhja Mes Stresit Dhe Hipertiroidizmit Stresi dhe hipertiroidizmit […]

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kamomili është një prej bimëve mjekësore më të lashta në glob.Kjo lule që i përngjason diellit, është ndër më të përdourat dhe më të studiuarat nga mjekësia moderne.Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të gjithë botën.Kamomili është një nga çajrat më popullorë edhe në Shqipëri.Ai […]

Gabimet që bëni PARA, GJATË dhe PAS larjes së flokëve

Gabimet që bëni PARA, GJATË dhe PAS larjes së flokëve

Për të pasur flokë të shëndetshëm nuk mjaftojnë vetëm ushqimi i mirë, stili i shëndetshëm i jetesës e suplementet. Duhet një rutinë kujdesi e përjavshme dhe duhet të dini se janë gabimet e vogal të përditshme ato që më së shumti dëmtojnë në nivel qelizor flokët tuaj. Livig do të ndajë me ju sot gabimet […]

Çaji Shërues I Shegës Dhe Piperit Të Zi Kundër Gripit Dhe Alergjive

Çaji Shërues I Shegës Dhe Piperit Të Zi Kundër Gripit Dhe Alergjive

Piperi i zi është një erëz që përshkruhet si një ilaç shërues për organizmin.Ai është efikas në trajtimin e një sërë çrregullimesh shëndetësore siç janë problemet me tretjen por edhe për pastrimin e gjakut.Për më tepër, sipas të dhënave të AgroWeb.org, piperi i zi është një erëz që stimulon sistemin imunitar, pjesa më e madhe […]

Lule Basani Me Vaj Ulliri – Si Te Përgatisni dhe Përdorni Kurën e Shendetit për 30 ditë

Lule Basani Me Vaj Ulliri – Si Te Përgatisni dhe Përdorni Kurën e Shendetit për 30 ditë

Mjekësia popullore vajin e ullirit me lule basani e përdor si një kurë për gastritin dhe ulçerën Praktika e përzierjes së lules së basanit në vajin e ullirit është e njohur në shumë kultura.Masa që përfitohet është përdorur që në lashtësi për kurimin e plagëve të ndryshme, si prerjet apo djegiet e lëkurës.Kjo lule njihet […]