Suedia rekomandon 15 plazhet më të bukura shqiptare (Foto)

Suedia rekomandon 15 plazhet më të bukura shqiptare (Foto)

Shqipëria po mbush gjithmonë e më shumë listat e vendeve që sugjerohen nga kompani e blogje të njohur udhëtimi, si destinacione për të mos u humbur.Shqipëria është shndërruar shumë shpejt në një destinacion veror popullor, falë bregdetit mahnitës dhe plazheve të bukura që janë disa prej faktorëve madhorë që qëndrojnë pas rritjes në shifra të […]

Pamje mahnitëse nga Hawai (FOTO)

Pamje mahnitëse nga Hawai (FOTO)

Këto pamje të mrekullueshme vijnë nga ishujt Hawaii.Gjithashtu atje ka dhe vullkane aktive që e bëjnë Hawaii-n të jetë një nga destinacionet më të famshme e më të vizituara nga turistët.Shikojini këto foto të këtyre vendeve përrallore!

Belshi, qyteza mes liqeneve që po thith turistë

Belshi, qyteza mes liqeneve që po thith turistë

Bukuria e kësaj zone shtyu Rilindasin Sami Frashëri të mendonte për ta bërë kryeqytet. I njohur ndryshe si qyteza e liqeneve dhe i pozicionuar në pllajën më të madhe, atë të Dumresë. Ky qytet ndodhet simetrikisht në qendër të Shqipërisë dhe emrin mendohet t’a ketë marrë nga princi Belson. Ndodhemi vetëm 2 orë larg Tiranës, […]

Washingon Post shkruan për Nivicën: Projekt për turistë në fshatrat e thella të Shqipërisë

Washingon Post shkruan për Nivicën: Projekt për turistë në fshatrat e thella të Shqipërisë

Nga Elena Becatoros | AP 14 gusht NIVICË, Shqipëri — Lart në malet e jugut të Shqipërisë, një udhëtim përgjatë një rruge të vështirë të frekuentuar më shumë nga dhitë sesa nga makinat, të çon në një grup fshatrash ku koha duket se ka ndaluar prej dekadash. Qumështi i deles ende transportohet me gomar për […]

Pushime në Durrës? Ja çfarë thotë CNN

Pushime në Durrës? Ja çfarë thotë CNN

Rrjeti televiziv amerikan CNN vijon t’i bëjë jehonë turizmit në Shqipëri. Këtë radhë në qendër të vëmendjes është vënë plazhi i Durrësit. Përmes një postimi në Instagram, në faqen e saj zyrtare CNN fton të gjithë turistët të vizitojnë Shqipërinë, si një nga thesaret e Mesdheut që prej vitesh ka qenë e pazbuluar.Për të ilustruar […]

Foto/ Pse ky është hoteli më i mirë në botë

Një vend i izoluar luksoz në Indonezi është vlerësuar si hoteli më i mirë në botë për të dytin vit radhazi. Vlerësimi është bërë nga lexuesit në “Travel + Leisure”, të cilët zgjodhën hotelin në Nihi Sumba me një shumicë të madhe të votave në konkursin vjetor. Ato janë 33 vila të vendosura mes xhunglës, […]