Cilat destinacione ndërkombëtare po rihapin për turistët?

Cilat destinacione ndërkombëtare po rihapin për turistët?

Shumica e qeverive janë ende duke këshilluar kundër udhëtimit ndërkombëtar “jo-thelbësor”. Një mori destinacionesh të njohura kanë filluar të lehtësojnë masat e tyre të bllokimit. Kufizimet e kufijve po shkojnë drejt pritjes së turistëve. Në fillim të këtij muaji, Bashkimi Evropian zbuloi një plan veprimi për të rihapur kufijtë e tij të brendshëm. Ndërsa vendet […]

Suedia rekomandon 15 plazhet më të bukura shqiptare (Foto)

Suedia rekomandon 15 plazhet më të bukura shqiptare (Foto)

Shqipëria po mbush gjithmonë e më shumë listat e vendeve që sugjerohen nga kompani e blogje të njohur udhëtimi, si destinacione për të mos u humbur.Shqipëria është shndërruar shumë shpejt në një destinacion veror popullor, falë bregdetit mahnitës dhe plazheve të bukura që janë disa prej faktorëve madhorë që qëndrojnë pas rritjes në shifra të […]

Pamje mahnitëse nga Hawai (FOTO)

Pamje mahnitëse nga Hawai (FOTO)

Këto pamje të mrekullueshme vijnë nga ishujt Hawaii.Gjithashtu atje ka dhe vullkane aktive që e bëjnë Hawaii-n të jetë një nga destinacionet më të famshme e më të vizituara nga turistët.Shikojini këto foto të këtyre vendeve përrallore!

Të huajt në Shqipëri, 10 gjërat që i habisin dhe 10 gjërat që u pëlqejnë

Të huajt në Shqipëri, 10 gjërat që i habisin dhe 10 gjërat që u pëlqejnë

Të huajt që vijnë në Shqipëri, teksa përpiqen të integrohen në kulturën tonë, hasin në disa gjëra që iu pëlqejnë dhe në disa të tjera që i bezdisin.Megjithatë, edhe pse është më shumë se 1/4 e popullsisë shqiptare ka shfaqur vullnetin për t’u larguar, Shqipëria duket se paraqitet një vend interesant emigrimi për shtetas të […]

Belshi, qyteza mes liqeneve që po thith turistë

Belshi, qyteza mes liqeneve që po thith turistë

Bukuria e kësaj zone shtyu Rilindasin Sami Frashëri të mendonte për ta bërë kryeqytet. I njohur ndryshe si qyteza e liqeneve dhe i pozicionuar në pllajën më të madhe, atë të Dumresë. Ky qytet ndodhet simetrikisht në qendër të Shqipërisë dhe emrin mendohet t’a ketë marrë nga princi Belson. Ndodhemi vetëm 2 orë larg Tiranës, […]

Washingon Post shkruan për Nivicën: Projekt për turistë në fshatrat e thella të Shqipërisë

Washingon Post shkruan për Nivicën: Projekt për turistë në fshatrat e thella të Shqipërisë

Nga Elena Becatoros | AP 14 gusht NIVICË, Shqipëri — Lart në malet e jugut të Shqipërisë, një udhëtim përgjatë një rruge të vështirë të frekuentuar më shumë nga dhitë sesa nga makinat, të çon në një grup fshatrash ku koha duket se ka ndaluar prej dekadash. Qumështi i deles ende transportohet me gomar për […]

Pushime në Durrës? Ja çfarë thotë CNN

Pushime në Durrës? Ja çfarë thotë CNN

Rrjeti televiziv amerikan CNN vijon t’i bëjë jehonë turizmit në Shqipëri. Këtë radhë në qendër të vëmendjes është vënë plazhi i Durrësit. Përmes një postimi në Instagram, në faqen e saj zyrtare CNN fton të gjithë turistët të vizitojnë Shqipërinë, si një nga thesaret e Mesdheut që prej vitesh ka qenë e pazbuluar.Për të ilustruar […]

Sa kushtojnë hotelet këtë sezon: Nga Shengjini, Durrësi e Dhermiu…

Sa kushtojnë hotelet këtë sezon: Nga Shengjini, Durrësi e Dhermiu…

Vit pas viti, Shqipëria pret që të përjetojë shpërthimin e saj “turistik” dhe rrethanat herë pas here edhe e kanë ndihmuar që rezultatet finale të jenë pozitive. Por ashtu si një vit më parë, ndryshimi i vetëm që përjeton ky sektor është një TVSH e ulur në nivelin 6%, një politikë spontane parazgjedhore që i […]

Foto/ Pse ky është hoteli më i mirë në botë

Një vend i izoluar luksoz në Indonezi është vlerësuar si hoteli më i mirë në botë për të dytin vit radhazi. Vlerësimi është bërë nga lexuesit në “Travel + Leisure”, të cilët zgjodhën hotelin në Nihi Sumba me një shumicë të madhe të votave në konkursin vjetor. Ato janë 33 vila të vendosura mes xhunglës, […]