E ka fituar titullin, por Hamilton vazhdon të triumfojë

E ka fituar titullin, por Hamilton vazhdon të triumfojë

Lewis Hamilton nuk e heq për asnjë moment këmbën nga gazi.Piloti i Mercedez triumfoi dhe në Çmimin e Madh të Brazilit, për të regjistruar fitoren e 10-të në këtë sezon që çështja titull është mbyllur tashmë. Britaniku i sapo shpallur kampion, triumfoi edhe falë faktit që dubluesi Ocon nxori nga pista pilotin e Red Bull, […]

Fernando Alonso, tërhiqet nga Formula 1

Fernando Alonso, tërhiqet nga Formula 1

Fernando Alonso do të tërhiqet nga Formula 1 në përfundim të Botërorit. Piloti spanjoll e bëri publik vendimin e tij në rrjetet sociale, ku publikoi edhe një video që tregon rrugëtimin e tij në këte sport.“Pas 17 viteve të mrekullueshme në këtë sport fantastik, ka ardhur koha për një ndryshim. Kanë mbetur edhe disa gara […]

Zhgënjen Mercedes në Austri, surprizon Verstappen

Zhgënjen Mercedes në Austri, surprizon Verstappen

Max Verstappen me Red Bull-in e tij i ka surprizuar të gjithë, duke triumfuar në Çmimim e Madh të Austrisë në Formula 1. Piloti holandez zhvilloi një garë të mirë, ndërsa përfitoi edhe nga situatat e krijuar. Në vendin e dytë dhe të tretë u klasifikuan dy pilotët e Ferrari, me Kimi Raikkonen që la […]

F1, Hamilton fiton në Francë dhe rimerr kryesimin e renditjes së pilotëve

F1, Hamilton fiton në Francë dhe rimerr kryesimin e renditjes së pilotëve

Lewis Hamilton është fituesi i Çmimit të Madh të Francës. Piloti britanik i Mercedesit arriti t’i linte pas të gjithë duke rimarrë edhe kryesimin e renditjes së përgjithshme për pilotë, të cilin e mbante Sebastian Vettel.Në vendin e dytë e mbylli garën Max Verstappen me Red Bull, ndërsa podiumin e plotësoi Kimi Raikkonen me Ferrari.Vetëm […]

Robert Kubica rikthehet në Formula 1

Robert Kubica rikthehet në Formula 1

Robert Kubica gati ti ritkhehet garave të Formula 1. Drejtuesit e Renault janë të gatshëm t’ia besojnë sërish timonin e makinës së tyre, pilotit Polak. Shtëpia automobilistike franceze ka zyrtarizuar praninë e Kubica, më datë 2 Gusht në Budapest. Këtë herë ndryshe nga herët e kaluara, Renault duhet t’i vendosë në dispozicion një makinë të […]