Trembin shkencëtarët: Një gjë e frikshme fshihet poshtë akullit të Antartikut

Trembin shkencëtarët: Një gjë e frikshme fshihet poshtë akullit të Antartikut

Shkencëtarët kanë gjetur se rajoni i Polit Jugor po shkrihet gjithnjë e më shumë dhe besojnë se për këtë përgjegjës është një pikë e ujit të nxehtë, e cila nuk është identifikuar asnjëherë më parë.Një ekip shkencëtarësh nga Instituti britanik për Antarktik ka studiuar glacierin në këtë pjesë, kur zbuloi një vend të nxehtë që […]

Vullkani aktiv me uje te vluar “yellowstone” mund te zhduke Ameriken nese shperthen me gjithe forcen

Vullkani aktiv me uje te vluar “yellowstone” mund te zhduke Ameriken nese shperthen me gjithe forcen

Gazeta “Washington Post” ka bere nje shkrim per kete vullcan ku e ka titulluar “The Yellowstone supervolcano is a disaster waiting to happen” (Supervullkani Yellowstone eshte nje shkaterrim qe pritet te ndodhe) Parku Kombëtar Yellowstone ulet pikërisht mbi një vullkan gjigant dhe aktiv. Kjo kërkon vëmendje. Yellowstone ka qenë një park kombëtar që nga viti […]

Zgjidhet më në fund misteri i mumjes që bërtet (FOTO)

Zgjidhet më në fund misteri i mumjes që bërtet (FOTO)

Bëri jehonë shumë të madhe mediatike. Mumja që bërtet mblodhi bashkë shumë historianë dhe teoricienë për të dhënë një sjhpjegim rreth këtij fenomeni.Dy forca kanë vepruar mbi të: njëra për ta prishur dhe tjetra për ta ruajtur – tha për “The Sun”, Bon Brier, arkeolog në universitetin e Long Island që ekzaminoi trupin. – Për […]

Zbulohet qytetërimi antik në Mars, NASA gjen objektin e veçantë që po çmend rrjetin

Zbulohet qytetërimi antik në Mars, NASA gjen objektin e veçantë që po çmend rrjetin

Të gjithë janë habitur pas një fotoje që po qarkullon së fundmi në internet, ku thuhet se një sondë hapësinore e NASA-s ka kapur një shishe antike në sipërfaqen e planetit Mars. Pretendimet e para lidhur me këtë foto janë që ajo shishe mund t’i përkasin një qytetërimi të lashtë. Scott C.Waring, ka postuar imazhet, […]

5 misteret të cilat edhe shkencëtarët nuk mund t’i shpjegojnë

5 misteret të cilat edhe shkencëtarët nuk mund t’i shpjegojnë

Që nga kohët e lashta, ne jemi përpjekur të shpjegojmë shumë gjëra të mrekullueshme që ekzistojnë në planetin tonë. Shumica e gjërave të tilla tani shpjegohen shkencërisht. Sidoqoftë, ka ende disa fenomene që janë vështirë të besohen, përcjell albeu.com. Ne kemi mbledhur 5 fenomene misterioze që janë krijuar nga natyra apo njerëzit. 1.Dritat e tërmetit […]

“Mbretëria e Hapësirës” kërkon njerëz që të jetojnë në Hënë

“Mbretëria e Hapësirës” kërkon njerëz që të jetojnë në Hënë

Qytetarët e ardhshëm të një “mbretërie hapësinore” të sapoformuar mund të kenë nevojë të kalojnë një provë inteligjence për të qenë pjesë e shoqërisë së vetëshpallur utopike. Në një ceremoni në Pallatin Hofburg të Vjenës, të hënën, më 25 qershor, qindra njerëz u mblodhën për inaugurimin e Asgardia – një “projekt humanitar global”, i cili […]

(Video) Ngjarje misterioze në Rusi: I tërë liqeni me peshq zhduket brenda natës

(Video) Ngjarje misterioze në Rusi: I tërë liqeni me peshq zhduket brenda natës

Liqeni Sakantsy thjeshtë është zhdukur nën tokë dhe supozohet se kjo është shkaktuar si pasojë e një fenomeni karstik. Shkencëtarët kanë hulumtuar për së afërmi këtë problem dhe janë përpjekur ta shpjegojnë përmes disa verzioneve atë çfarë ka ndodhur. “Toka gërryese krijon vrima në zonën shkëmbore, duke çuar në zhdukjen e liqeneve dhe peshqve. Zona […]

Një vrimë gjigante tre herë sa Shqipëria është hapur në Antarktidë, shkencëtarët s’e kanë idenë

Një vrimë gjigante tre herë sa Shqipëria është hapur në Antarktidë, shkencëtarët s’e kanë idenë

“Jemi ende duke u përpjekur të kuptojmë se çfarë po ndodh”. Një vrimë gjigante 3 herë sa sipërfaqja e Shqipërisë, rreth 90 mijë kilometra katror, është hapur në Antarktidë dhe shkencëtarët nuk e kanë idenë se çfarë është. Vrima gjigante misterioze është tepër e unike tha fizicisti i atmosferës Kent Moore profesor në kampusin e […]

Uraganë e tërmete, “shenjat” e apokalipsit?

Uraganë e tërmete, “shenjat” e apokalipsit?

Nga njëra anë uraganet në Atlantik dhe nga ana tjetër tërmetet në Meksikë. Një pjesë e Amerikës së Veriut ka parë “apokalipsin” brenda pak ditëve.Këto fenomente kanë shtuar frikën se ndoshta në parashikimin apokaliptik të murgeshës portugeze, Lucia de fatima, një prej tre fëmijëve që thanë në 1917-n se kishin parë Shën Mërinë, e cila […]

Gjenden pjesët e fshehura të Biblës? Kodi sekret thotë se ky shtet do të shkatërrohet tërësisht nga një cunami

Gjenden pjesët e fshehura të Biblës? Kodi sekret thotë se ky shtet do të shkatërrohet tërësisht nga një cunami

Teoricienët konspirativë pretendojnë se Bibla ka të “fshehura” disa pjesë të cilat parashikojnë se Spanja do të shkatërrohet tërësisht nga një cunami i madh, nga i cili pak njerëz do ta kenë fatin të mbijetojnë.Thuhet së pari do të goditet qyteti Cumbre Cumbre Viejo në La Palma, jo shumë larg nga destinacioni i famshëm turistik […]