Agjencia Europiane, foto nga liqeni i akullt në Mars

Agjencia Europiane, foto nga liqeni i akullt në Mars

Agjencia Hapsinore Europiane, ESA, ka shpërndarë fotot e një krateri në Mars që është i mbushur me akull gjatë gjithë vitit.ESA ka konfirmuar se bëhet fjalë për një bllok akulli, jo bore. 82 kilometra të gjatë dhe dy kilometra të thellë.Akulli ndodhet në polin verior të planetit, dhe akulli mund t’u shërbejë kolonizatorëve të ardhshëm […]

Zbulohet qytetërimi antik në Mars, NASA gjen objektin e veçantë që po çmend rrjetin

Zbulohet qytetërimi antik në Mars, NASA gjen objektin e veçantë që po çmend rrjetin

Të gjithë janë habitur pas një fotoje që po qarkullon së fundmi në internet, ku thuhet se një sondë hapësinore e NASA-s ka kapur një shishe antike në sipërfaqen e planetit Mars. Pretendimet e para lidhur me këtë foto janë që ajo shishe mund t’i përkasin një qytetërimi të lashtë. Scott C.Waring, ka postuar imazhet, […]

Zbulohet “zona më vdekjeprurëse” në planet, asgjë nuk mund të mbijetojë

Zbulohet “zona më vdekjeprurëse” në planet, asgjë nuk mund të mbijetojë

Shkencëtarët kanë zbuluar “zonën e vdekjes” më të madhe në botë deri tani. Në një zonë të madhe në Gjirin e Omanit, i cili mbulon një sipërfaqe prej rreth 80,000 metra katrorë, për shkak të mungesës së oksigjenit, pothuajse nuk ka jetë, sipas një studimi të botuar në gazetën Gjeophysical Research Letters. “Hulumtimi ynë thotë […]

Instagram, tani mund të blini online nga rrjeti social

Instagram, tani mund të blini online nga rrjeti social

ashmë mund të ruani informacionet e pagesave apo blerjet e produkteve direkt nga aplikacioni i Instagram, konfirmon kompania për CNBC. Risia e pagesës do të shfaqet tek Rregullimet në aplikacion, me mundësinë për të shtuar informacionet e kartës së kreditit, gjurmimin e pagesave të mëparshme dhe vendosjen e një PIN për siguri shtesë. Ka qenë […]

Një koiçidencë e pabesueshme mes vdekjes së Hawking dhe Albert Einstein

Një koiçidencë e pabesueshme mes vdekjes së Hawking dhe Albert Einstein

Ndahet nga jeta në moshën 76 vjeçare fizikanit i njohur Stephen Hawking.Ai ndërroi jetë në orët e para të këtij mëngjesi në shtëpinë e tij në Kembrixh.Hawking do mbahet mend si shkencëtari më i madh i kohës i cili hodhi teorinë gravitacionale, shpjegoi origjinën e universit dhe se vrima zeza lëshon rrezatim. Gjithashtu Stephan ishte […]

Gati çdo yll ka nga një planet të ngjashëm me Tokën

Gati çdo yll ka nga një planet të ngjashëm me Tokën

Gjetja e një planeti tjetër, të ngjashëm me Tokën, është vetëm çështje kohe. Studimet më të reja kanë vënë në pah se planetët ekstrasolarë janë shumë të shpeshtë në univers. Deri më tani, rreth 20 vjet nga zbulimi i planetit të parë të tillë, janë zbuluar gjithsej rreth 1800 sish. Këta planetë janë aq të […]