Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kamomili është një prej bimëve mjekësore më të lashta në glob.Kjo lule që i përngjason diellit, është ndër më të përdourat dhe më të studiuarat nga mjekësia moderne.Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të gjithë botën.Kamomili është një nga çajrat më popullorë edhe në Shqipëri.Ai […]

Çaji Shërues I Shegës Dhe Piperit Të Zi Kundër Gripit Dhe Alergjive

Çaji Shërues I Shegës Dhe Piperit Të Zi Kundër Gripit Dhe Alergjive

Piperi i zi është një erëz që përshkruhet si një ilaç shërues për organizmin.Ai është efikas në trajtimin e një sërë çrregullimesh shëndetësore siç janë problemet me tretjen por edhe për pastrimin e gjakut.Për më tepër, sipas të dhënave të AgroWeb.org, piperi i zi është një erëz që stimulon sistemin imunitar, pjesa më e madhe […]

Lule Basani Me Vaj Ulliri – Si Te Përgatisni dhe Përdorni Kurën e Shendetit për 30 ditë

Lule Basani Me Vaj Ulliri – Si Te Përgatisni dhe Përdorni Kurën e Shendetit për 30 ditë

Mjekësia popullore vajin e ullirit me lule basani e përdor si një kurë për gastritin dhe ulçerën Praktika e përzierjes së lules së basanit në vajin e ullirit është e njohur në shumë kultura.Masa që përfitohet është përdorur që në lashtësi për kurimin e plagëve të ndryshme, si prerjet apo djegiet e lëkurës.Kjo lule njihet […]

Pluhuri i Trëndafilit të Egër Largon Dhimbjen e Reumatizmës në 90 Përqind të Rasteve

Pluhuri i Trëndafilit të Egër Largon Dhimbjen e Reumatizmës në 90 Përqind të Rasteve

Në Shqipëri, rastet e pacientëve që vuajnë nga reumatizma janë në rritje duke prekur edhe moshat nën 30-vjeç. Shkak është stili i keq jetesës dhe kequshqyerja.Reumatizma është një sëmundje që ka të bëjë me dëmtimin e kyçeve të trupit, të cilat në çdo lëvizje të trupit shkaktojnë dhimbje.Mjekët deklarojnë se një regjim i dobët ushqimor […]

Kura 5 Ditore me Mjaltë dhe Hudhra – Efekte të Forta në Organizëm

Kura 5 Ditore me Mjaltë dhe Hudhra – Efekte të Forta në Organizëm

Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet.Ky ritëm është shkaktar i shumë sëmundjeve të rrezikshme siç është diabeti, mbipesha, problemet me tretjen e të tjera.Regjimet e shëndetshme ushqimore janë kthyer në një mënyrë efikase për ta ushqyer trupin me vitamina e minerale.Hudhra dhe mjalti janë dy përbërës të rëndësishëm të […]

E pabesueshme, Ilaçi natyral 5000-vjeçar që kuron sëmundjet e mushkërive, zemrës dhe tumoret

E pabesueshme, Ilaçi natyral 5000-vjeçar që kuron sëmundjet e mushkërive, zemrës dhe tumoret

Kjo recetë e lashtë është zbuluar në vitin 1971 nga një ekspeditë e UNESKO-s në gërmadhat e manastirit të Tibetit dhe është përkthyer në të gjitha gjuhët e botës prej pllakëzave të deltinës dhe i është propozuar mjekësisë së shekullit XX. Supozohet se është fjala për një zbulim të vjetër 2-3 mijë vjet para erës […]

Bashkoni një lugë limon me një lugë vaj ulliri. Rezultatin nuk do e harroni kurrë!

Bashkoni një lugë limon me një lugë vaj ulliri. Rezultatin nuk do e harroni kurrë!

Kura për çdo problem shëndetësor që mbërthen trupin tonë mund të jetë edhe natyrale. Pikërisht për këtë arsye, mjekësia popullore ende vazhdon të ketë një terren të fuqishëm. Vaji i ullirit është përdorur gjerësisht nga grekët dhe romakët. Në ditët e sotme përdoret shumë, por jo ashtu siç duhet, pasi përdoret vetëm për gatim E […]

Shëroni tiroiden vetëm duke përdorur këtë recetë ruse me 2 përbërës

Shëroni tiroiden vetëm duke përdorur këtë recetë ruse me 2 përbërës

Shumë njerëz vuajnë nga çrregullimet e gjendrës tiroide, e cila nuk prodhon mjaftueshëm hormone. Ky është edhe shkatari i inflamacionit kronik autoimun të këtyre gjëndrave. Pasojat e kësaj gjendje të quajtur hipotiroidizëm, mund të ndikojnë shëndetin e gjithë trupit. Për njerëzit që vuajnë nga hipotiroidizmi, mjekësia popullore ruse rekomandon recetën e mëposhtme shumë të thjeshtë. […]