Lëngu i Qepës Kundër Njollave Të Moshës

Lëngu i Qepës Kundër Njollave Të Moshës

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur . Dhe me shumë mundësi e padëgjuar. Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor . Falë vlerave të jashtëzakonshme që ka për shëndetin e njeriut. Ai është shumë i pasur me fibër, vitaminat B6, C, flavonoidë, kalçium, magnez, kalium, selenium dhe fosfor. Një përmbajtje e […]

Si te largojme shenjat të shkaktuara nga luhatjet e peshës

Si te largojme shenjat të shkaktuara nga luhatjet e peshës

Strijat ose shenjat e shkaktuara në lëkurë nga luhatjet e peshës janë një nga shqetësimet më të mëdha të një gruaje. Kur vjen puna tek paraqitja e jashtme. Ka shumë gra të cilat i përshkruajnë strijat si një njollë e keqe e bukurisë së jashtme të një femre. Rëndom besohet se strijat janë një pasojë […]

Efektet turshive – Për Tretjen, Diabetin Dhe Trupin Në Formë

Efektet turshive – Për Tretjen, Diabetin Dhe Trupin Në Formë

Konsumi i lartë i antibiotikëve luan një rol shkatërrimtar për bakteret e mira që gjenden në stomak. Kolonitë e këtyre të fundit që njihen me termin mikrobioma mund të rimëkëmben falë konsumit të probiotikëve. Sipas të dhënave mikrobioma përbëhet nga miliarda baktere. Të cilat luajnë një rol kyç për shëndetin dhe kundër sëmundjeve. Turshia, Ushqimi […]

Si Ndikojnë Arrat Tek Ulçera Në Stomak

Si Ndikojnë Arrat Tek Ulçera Në Stomak

Ekspertët argumentojnë se ushqimet luajnë një rol shumë të rëndësishëm në shfaqjen ose jo të ulçerës. Ulçera ka të bëjë me lëndime të sistemit tretës dhe shpesh ka lidhje me infeksionet e shkaktuara nga bakteri i njohur si Helicobakter pylori.Dy nga format më të njohura të sëmundjes janë ulçera e stomakut dhe ajo e zorrës.Njerëzit […]

SHBA: Vaksina kundër Covid-19, sukses në testimin tek majmunët

SHBA: Vaksina kundër Covid-19, sukses në testimin tek majmunët

Një vaksinë kundër koronavirusit duket se ka mbrojtur nga sëmundja gjashtë majmunë. Kjo, jep shpresa për vaksinën e shumëpritur që tani po testohet tek njerëzit.Sidoqoftë, suksesi tek kafshët nuk garanton suksesin edhe tek njerëzit.Një grup majmunësh u ekspozuan ndaj virusit sars cov 2 dhe gjashtë kafshët që ishin vaksinuar, kishin më pak virus në mushkëri […]

Pijet me ngjyre jeshile jane më të shëndetshme , mesoni disa nga recetat..

Pijet me ngjyre jeshile jane më të shëndetshme , mesoni disa nga recetat..

Lëngjet më të shëndetshme janë ato që kombinojnë perimet dhe frutat. Në këtë mënyrë ofrohet një ekuilibër shumë i nevojshëm mes fibrës, proteinave, vitaminave dhe sheqerit që gjendet tek frutat. Këto lëngje përmbajnë pak sheqer dhe janë ideale për shëndetin. Lëngjet me bazë perimesh dhe frutash ndryshojnë nga lëngjet e shtrydhura. Këto lëngje përgatiten duke […]

Një Portokall Në Ditë – Shtatë Përfitime Për Organizmin

Një Portokall Në Ditë – Shtatë Përfitime Për Organizmin

Portokalli është agrumja më e preferuar e miliona njerëzve në botë.Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe athtësisë, portokalli është plot shije dhe mbi të gjitha plot vlera Ekspertët thonë se portokalli duhet ngrënë çdo ditë sepse prej tij organizmi merr 7 përfitime të menjëhershme. Sy të shëndetshëm dhe shikim të mprehtë Portokalli përmban shumë […]

Koha kur e hani mëngjesin ndikon në kualitetin e gjumit

Koha kur e hani mëngjesin ndikon në kualitetin e gjumit

Gjumi është proces shumë i rëndësishëm kur flitet për shëndetin e një personi – mungesa e gjumit mund të shpijë në sëmundje serioze shëndetësore, si diabeti. Në mënyrë që të keni një shëndet të mirë, ekspertët rekomandojnë t’i bëni tetë orë gjumë të kualitetit të mirë.Por, moti i ftohtë gjatë dimrit vërtet se mund t’jua […]

Stresi – Si e Dëmton Tiroiden dhe Cilat Janë Kurat Natyrale

Stresi – Si e Dëmton Tiroiden dhe Cilat Janë Kurat Natyrale

Stresi është një nga armiqtë më tinzarë për shëndetin. Prania e tij mund të shkaktojë kaos në çdo qelizë të organizmit.Në rastin e tiroides, stresi mund të përkeqësojë funksionin e saj dhe të shkaktojë atë që njihet si hipertiroidizëm ose prodhimi të tepërt të hormonit të tiroides. Lidhja Mes Stresit Dhe Hipertiroidizmit Stresi dhe hipertiroidizmit […]

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kamomili është një prej bimëve mjekësore më të lashta në glob.Kjo lule që i përngjason diellit, është ndër më të përdourat dhe më të studiuarat nga mjekësia moderne.Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të gjithë botën.Kamomili është një nga çajrat më popullorë edhe në Shqipëri.Ai […]

1 2 3 7