Zgjedhjet lokale, deputetët socialistë që mund të lënë mandatin

Zgjedhjet lokale, deputetët socialistë që mund të lënë mandatin

Pjerin Ndreu zyrtarizoi kalimin nga pushteti qendror drejt atij lokal, pasi do të jetë kandidat i PS-së për Bashkinë Lezhë. Dhe sipas listave të 2017 vendin e tij në Kuvend pritet ta marrë Adriana Jaku, aktualisht zëvendësministre e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale. Në PS, flitet se Rakip Suli mund të kandidojë në Kamëz, duke i […]

Si e morën nënshtetësinë shqiptare mashtruesit indianë ? Reagon Presidenca

Si e morën nënshtetësinë shqiptare mashtruesit indianë ? Reagon Presidenca

Zbardhet mënyra se si biznesmeni indian Nitin Sandesara ka marrë nënshtetësinë shqiptare bashkë me të vëllanë. Zëdhënësi i Presidentit sqaron se, kërkesa për dhënien e përparësisë së nënshtetësinë është bërë nga Ministria e Turizmit dhe e mjedisit e cila drejtohej nga Blendi Klosi. “Janë zbatuar procedurat ligjore bazuar në pikën 7, të nenit 9 të […]

Koreja e Veriut kërcënon se do të rifillojë programin e armëve bërthamore

Koreja e Veriut kërcënon se do të rifillojë programin e armëve bërthamore

Në një deklaratë, ministria e jashtme e Koresë së Veriut tha se “përmirësimi i marrëdhënieve dhe sanksioneve është i papajtueshëm”. Koreja e Veriut ka paralajmëruar se mund të ringjallë politikën e saj të ndërtimit të arsenalit bërthamor nëse Shtetet e Bashkuara nuk heqin sanksionet ekonomike kundër vendit.Në një deklaratë, ministria e jashtme e Koresë së […]

Këto janë temat e mbledhjes së qeverive Shqipëri-Kosovë

Këto janë temat e mbledhjes së qeverive Shqipëri-Kosovë

Ditmir Bushati deklaroi nga qyteti i Kukësit se së shpejti do të zhvillohet takimi i radhës mes dy qeverive.Në kuadër të programit të bashkëpunimit ndërkufitar Shqipëri- Kosovë, financuar nga Bashkimi Evropian, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati deklaroi nga qyteti i Kukësit se së shpejti do të zhvillohet takimi i […]

Tubimet raciste dhe djegia e flamurit shqiptar, MEPJ thërret për sqarim ambasadoren greke

Tubimet raciste dhe djegia e flamurit shqiptar, MEPJ thërret për sqarim ambasadoren greke

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka thirrur ditën e sotme në takim ambasadoren e Greqisë në vendin tonë Eleni Surani. Mësohet se takimi në Ministri ka ardhur pas ngjarjes në Bularat ku mbeti i vdekur minoritari grek Kostandinos Kacifa, si dhe ngjarjeve që ndodhën menjëherë pas saj, siç ishte dhunimi i bizneseve shqiptare, […]

Kush është Sandër Lleshi, Gjenerali i emëruar ministër i Brendshëm

Kush është Sandër Lleshi, Gjenerali i emëruar ministër i Brendshëm

Gjenerali Sandër Lleshi është emri që do të zëvendësojë Fatmir Xhafaj në postin e ministrit të Brendshëm. Aktualisht ministri i ri i Brendshëm mbante postin e këshilltarit të kryeministrit Rama për çështjet e sigurisë.Kryeministri Rama i ka propozuar Presidentit të Republikës emërimin e gjeneral Sandër Lleshit si ministër të Brendshëm, pas dorëheqjes së Fatmir Xhafës. […]

Analisti rus: Përgatituni për një luftë të re të ftohtë

Analisti rus: Përgatituni për një luftë të re të ftohtë

Presidenti Trump i bëri një favor Presidentit Putin duke braktisur një marrëveshje që kufizonte disa armë bërthamore, i thotë një analist i Rusisë, Deutsche Welles. Botës mund t’i duhet të përgatitet për një luftë të re të ftohtë, thotë Pavel Felgenhauer, një analist i pavarur ushtarak dhe politik në Moskë.Sa serioz është për sigurinë globale […]

Presidenti grek: Çamët ndihmuan nazistët, Shqipëria të pranojë faktin

Presidenti grek: Çamët ndihmuan nazistët, Shqipëria të pranojë faktin

Presidenti Pavlopulos, gjatë referatës në ngjarjet e 29 shtatorit 1943, ka theksuar se çamët kishin sjelljen e sunduesit dhe bashkëpunonin me nazistët, ndërsa theksoi se nuk diskutohet e vërteta historike e aktivitetit te tyre kriminal në zonë.Duke e konsideruar muajin më të frikshëm të zonës Paramithias historikisht. Për këtë tragjedi kanë përgjegjësi çamët si bashkëpunëtorë […]

Rama paralajmëron arrestime të bujshme

Rama paralajmëron arrestime të bujshme

Përmes dy postimeve të shkurtra dhe të njëpasnjëshme në rrjetet sociale, Kryeministri Edi Rama shigjeton opozitën dhe paralajmëron arrestime të tjera të bujshme në javët në vazhdim, pas ndalimit të Arbër Çekajt në Gjermani. “Jo se e kërkon Gjermania a bota,po se ne themi atë që bëjmë e bëjmë atë që themi! E jemi ne […]