Të qash i bën mirë mendjes

Të qash i bën mirë mendjes

A e dinit që të qarit i bën mirë mendjes? Ky gjest, i parë negativisht nga shoqëria, ka shumë avantazhe për ne. Ndoënjherë, kemi tendencën të shfryhemi jashtë apo brenda shtëpisë. Pak njerëz ia lejojnë vetes të qajnë pasi e quajnë një veprim turpërues, por nuk është e vërtetë. Përmirëson gjendjen shpirtërore Sigurisht është një […]

Sekretet e Kleopatrës, Helenës së Trojës dhe grave më të bukura në histori

Sekretet e Kleopatrës, Helenës së Trojës dhe grave më të bukura në histori

Të qenurit e bukur, nuk është diçka e lehtë. Gratë më të bukura në histori, nuk lindën të tilla. Ato bënë shumë përpjekje dhe sakrifica, dhe në ndonjë rast përdorën kimikate apo ujin e zogjve të zier. Pra pas çdo bukurie të madhe në histori, ka një sekret të “pistë”. Perandoresha austriake Elisabet: Një maskë […]

Njerëzit s’po vdesin, ky është vendi që ka mbi 70 mijë 100-vjeçarë

Njerëzit s’po vdesin, ky është vendi që ka mbi 70 mijë 100-vjeçarë

Japonia po përballet me një barrë demografike në rritje, pasi zgjatja e jetës ka trend rritjeje për dekada të tëra.Numri i qindra-vjeçarëve në Japoni u rrit me 3 për qind krahasuar me vitin e kaluar dhe tani arrin në 69,785, nga të cilët 90 për qind janë gra.Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, Punës dhe Kujdesit Social, […]

VIDEO/ Pishpora, hapet plazhi i ri 20 km nga Fieri

VIDEO/ Pishpora, hapet plazhi i ri 20 km nga Fieri

Në Pishpor 20 km larg qytetit të Fierit. Ky është një destinacion i ri për pushuesit këtë vit. Plazhi ka ekzistuar por s’ka pasur rrugë për të shkuar deri ne breg.Rruga u hap nga një burrë, të cilit i tërhoqi vëmendjen zona atraktive. Ai thjesht investoi një shteg rëre.“Shikoja shumë të huaj që vinin deri […]

Netflix po vret pasionin në dhomën e gjumit

Netflix po vret pasionin në dhomën e gjumit

Një grup akademikësh britanikë kanë lëshuar alarmin në lidhje me dëmin, që sipas tyre, po u shkakton Netflix mijëra çifteve në vend. Studiuesit e Universitetit të Lancaster kanë studiuar të dhënat e përdorimit të internetit tek 10 mijë vetë. Ata thonë se piku i përdorimit të tij është zhvendosur nga ora 8 e mbrëmjes deri […]

Bjondet apo brunet? Ja cilat janë më të mira në seks

Bjondet apo brunet? Ja cilat janë më të mira në seks

Bjondet mund të jenë shumë të diskutuara, por meshkujt që i kanë përkrah duhet të ndihen me shumë fat. Sipas një studimi të fundit, ku janë marrë në pyetje mbi 5000 meshkuj mbi 17 vjeç, ka rezultuar se biondet janë më të pëlqyeshme dhe më të zonjat në krevat. Të paktën 51% e meshkujve kanë […]

Njihuni me “hormonin e pasionit”

Njihuni me “hormonin e pasionit”

Ky hormon mund të shërbejë për të identifikuar dhe trajtuar çrregullimet seksuale. Ekziston një hormon “pasioni”, i quajtur kisspeptina, që rrit dëshirën seksuale te meshkujt dhe zvogëlon ankthin. Ai është shumë i rëndësishëm për të luftuar problemet që lidhen me çrregullimet seksuale mashkullore dhe pikërisht ato që lidhen me ankthin, të cilat shpesh shkojnë krah […]

Sa herë në javë duhet të kryeni marrëdhëni për të qenë të lumtur? E thotë studimi

Sa herë në javë duhet të kryeni marrëdhëni për të qenë të lumtur? E thotë studimi

Një studim i ri ka treguar se çiftet arrijnë kulmin e lumturisë kur kryejnë seks shumë rrallë. Kërkimi sugjeron se kush futet shpesh në krevat, nuk ka shumë përfitime sentimentale, në kuptimin e një marrëdhënieje të qendrushme. Pra, çelësi i marrëdhënies së lumtur nuk është seksi i shpeshtë. Studimi i realizuar nga Universiteti i Torontos-Mississauga […]