Studimi/ Psikologët: Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur se paratë

Studimi/ Psikologët: Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur se paratë

Shpesh herë, mendojmë të paturit një kuletë plot me para. Eshtë lumturia më e madhe që mund të përjetojmë. Por, psikologët kanë dëshmuar se: Ndjenjat tona të lumturisë janë në rritje kur blejmë diçka që duam. Apo edhe kur udhëtojmë. Sidoqoftë, ndjenja e kënaqësisë teksa marrim diçka të re, zhduket. Kurse ndjenja e aventurës së […]

“She’s on Top”

Fillon sfida e vajzave për kurorën e “She’s on Top” . Me autorësinë e Argjira Spanca dhe juri Alban Male dhe Dea Michelle Hoxha. Reality Show do të vendosë në sfidë 16 vajza, për të vendosur triumfuesen “On Top”. Sot u bë dhe eleminimi i parë në “She’s on Top”! Alberta dhe Greta ishin dy […]

Mark Zuckenberg, njeriu i tretë më i pasur i botës

Mark Zuckenberg, njeriu i tretë më i pasur i botës

Billionare index e Bloomberg, që rendit njëri pas tjetrit më të pasurit e botës, shkruan ndërsa disa manjatë kanë pësuar humbje të mëdha për shkak të shpërthimit të pandemisë së covid 19, themeluesi i Facebook ka shtuar pasurinë duke arritur një vlerë prej 89 miliardë dollarësh. Falë situatës së krijuar, Zuckenberg ka mundur të ngjisë […]

7 fustanet qe jane ne mode per 2020-ën!

7 fustanet qe jane ne mode per  2020-ën!

Kryefjala e fustaneve të 2020-ës është: “Joshëse”! Disa prej trendeve të së shkuarës rikthehen sërish këtë pranverë, por çfarë themi me siguri është se asnjëri nga ata që do të shihni më poshtë, s’duhet t’i mungojë garderobës suaj.Çfarë kanë të përbashkët trendet më të famshme të fustaneve që do të shihni këtë sezon? Mund t’i […]

10 gjera qe femrat duhet te kene gjithmone ne cante .

Çfarë mban në çantë tregon shumë gjëra për ty, për jetën tënde si dhe për gjërat që vlerëson. Nëse në gjimnaz/universitet mjaftoheshit vetëm me kartën e identitetit, kuletën, çelësat e shtëpisë dhe celularin, gjërat më pas ndryshojnë bashkë me prioritetet. Surprizat e jetës janë pafund, prandaj një çantë e pajisur me gjërat thelbësore është “armë” […]

Të qash i bën mirë mendjes

Të qash i bën mirë mendjes

A e dinit që të qarit i bën mirë mendjes? Ky gjest, i parë negativisht nga shoqëria, ka shumë avantazhe për ne. Ndoënjherë, kemi tendencën të shfryhemi jashtë apo brenda shtëpisë. Pak njerëz ia lejojnë vetes të qajnë pasi e quajnë një veprim turpërues, por nuk është e vërtetë. Përmirëson gjendjen shpirtërore Sigurisht është një […]

Sekretet e Kleopatrës, Helenës së Trojës dhe grave më të bukura në histori

Sekretet e Kleopatrës, Helenës së Trojës dhe grave më të bukura në histori

Të qenurit e bukur, nuk është diçka e lehtë. Gratë më të bukura në histori, nuk lindën të tilla. Ato bënë shumë përpjekje dhe sakrifica, dhe në ndonjë rast përdorën kimikate apo ujin e zogjve të zier. Pra pas çdo bukurie të madhe në histori, ka një sekret të “pistë”. Perandoresha austriake Elisabet: Një maskë […]

Njerëzit s’po vdesin, ky është vendi që ka mbi 70 mijë 100-vjeçarë

Njerëzit s’po vdesin, ky është vendi që ka mbi 70 mijë 100-vjeçarë

Japonia po përballet me një barrë demografike në rritje, pasi zgjatja e jetës ka trend rritjeje për dekada të tëra.Numri i qindra-vjeçarëve në Japoni u rrit me 3 për qind krahasuar me vitin e kaluar dhe tani arrin në 69,785, nga të cilët 90 për qind janë gra.Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, Punës dhe Kujdesit Social, […]

1 2 3 4