Gati filmi Avatar 2

Gati filmi Avatar 2

I inkurajuar nga fundi i izolimit në Zelandën e Re, regjisori I famshëm James Cameron kërkon të rifillojë sa më parë punën. Ai do sjellë në ekran vazhdimin e një filmi mjaft të dashur për publikun. Megjithë pandeminë, “Avatar 2” duket se do ta respektojë afatin . Për të mbërritur në kinema në fund të […]

“Albanian Gangster”, një film me gangstera të vertetë shqiptarë

“Albanian Gangster”, një film me gangstera të vertetë shqiptarë

“Albanian Gangster”, gangsteri shqiptar është një film i pazakontë, jo se nuk kemi parë histori me gangstera, armë apo luftë për mbijetesë, por sepse aktorët janë në fakt gangsterë të vërtetë shqiptarë që në vitin 2000 bënin ligjin në Bronx.Historia e rrëfyer pa skenar, me regji të Matthew Brown u dha premierë në Tiranë dhe […]

Tom Cruise plagoset gjatë xhirimeve të “Mission Impossible 6”

Tom Cruise plagoset gjatë xhirimeve të “Mission Impossible 6”

Tom Cruise ka bërë një hedhje të rrezikshme gjatë xhirimeve të filmit “Mission Impossible 6”, ditën e dielë, dhe përfundoi duke u përplasur me taracën e një ndërtese.Aktori 55-vjeçar është mbajtur nga një pajisje e posaçme ndërkohë që po bënte këtë hedhje nga një taracë në Londër.Një video e postuar në rrjetet sociale ka treguar […]

E mbani mend filmin “Djali i Karatese”? rikthehet pas 30 vitesh

E mbani mend filmin “Djali i Karatese”? rikthehet pas 30 vitesh

Një brez i tërë janë rritur me filmin “Djali i karatesë”, dhe sigurisht që do ta shihnin me shumë kureshjte rikthimin e dy personazheve kryesor të filmit, Ralph Maçhio dhe William Zabka në rolet e tyre ikonike, Daniel LaRusso dhe Johnny Lawrence, 3 dekada më vonë.Producentët ekzekutiv të filmit premtojnë se fansat e filmit origjinal […]

“Deportation Class”, film për azilkërkuesit shqiptarë në Gjermani

“Deportation Class”, film për azilkërkuesit shqiptarë në Gjermani

Kush nuk tronditet, kur në orën 03:30 të natës të troket policia në derë dhe të thotë: Bëni gati plaçkat se duhet të largoheni nga Gjermania. Megjithëse policia zbaton ligjin, megjithëse protagonistët shqiptarë sipas ligjit duhet ta lenë vendin – tronditja nuk është më e pakët. Burokracia dhe ëndrrat Kjo është një nga skenat më […]

Një film shqiptar në Sarajevë

Një film shqiptar në Sarajevë

“Dita zë fill”, një dramë universale ’80 minutëshe flet shqip këtë javë në festivalin e Filmit në Sarajevë.Produksioni shqiptaro-greke me skenar dhe regji nga Gentian Koçi, është përzgjedhur të mbajë premierën botërore në garën kryesore (Main Competition) në një nga festivalet më të rëndësishëm në Europë dhe më i rëndësishmi i rajonit, Sarajevo International Film […]