Gati filmi Avatar 2

Gati filmi Avatar 2

I inkurajuar nga fundi i izolimit në Zelandën e Re, regjisori I famshëm James Cameron kërkon të rifillojë sa më parë punën. Ai do sjellë në ekran vazhdimin e një filmi mjaft të dashur për publikun. Megjithë pandeminë, “Avatar 2” duket se do ta respektojë afatin . Për të mbërritur në kinema në fund të […]

Lil Wayne ndan versionin luksoz të ‘Funeral’ që përfshin bashkëpunime të reja me Doja Cat, Lil Uzi Vert

Lil Wayne ndan versionin luksoz të ‘Funeral’ që përfshin bashkëpunime të reja me Doja Cat, Lil Uzi Vert

Lil Wayne ka lëshuar një version të zgjeruar të albumit të tij të ri, “Funeral”, me tetë këngë shtesë. Rekordi luksoz, ishte një lancim surprizë. Albumi përfshin bashkëpunime me Doja Cat, Lil Uzi Vert, Tory Lanez, Jessie Reyez, and Benny The Butcher, dhe Conway The Machine. Versioni origjinal i Funeral u lëshua në fund të […]

Teatri Kombëtar dhe historia e tij 75 vjecare (dokumenta)

Teatri Kombëtar dhe historia e tij 75 vjecare (dokumenta)

Teatri Kombëtar është i pari teatër profesionist shqiptar,I hapur për publikun më 17 Maj 1945.Godina ndodhej edhe sot e kësaj dite,në zemër të qytetit si 69 vite më parë.Ky teatër ka një repertor prej 500 premierash nga dramaturgjia kombëtare dhe ndërkombëtare, duke nisur që nga korifejtë e antikitetit dhe për të vijuar me autorë si […]

Kronologjia e statusit ligjor të Teatrit Kombëtar dhe Qendrës Historike të Tiranës: 2000 – 2020

Kronologjia e statusit ligjor të Teatrit Kombëtar dhe Qendrës Historike të Tiranës: 2000 – 2020

(Bazuar mbi dokumentet e bëra publike deri më sot) * 13 prill 2000 Këshilli i Ministrave merr Vendimin nr. 180 për “Shpalljen Ansambël Monument kulture të aksit kryesor dhe qendrës historike të qytetit të Tiranës”. Harta shoqëruese (foto 1) e ketij vendimi u realizua nga Instituti i Monumenteve të Kulturës, dhe kompleksi i Teatrit Kombëtar […]

Maqedoni , hiqet pllaka simbol e Nënë Terezës shqiptaret ne proteste ….

Maqedoni , hiqet pllaka simbol e Nënë Terezës shqiptaret ne proteste ….

Qyteti i Shkupit do të gjejë zgjidhje për pllakën përkujtimore të Nënës Terezë në sheshin “Maqedonia”, pas reagimeve se nuk është e udhës që qytetarët të shkelin nëpër sipërfaqen e gjelbër për ta nderuar figurën e saj. Shilegov u takua me drejtorin e Qendrës përkujtimore.Parcela në të cilën tani është mbjellë barë i është shitur […]

Libri i Michelle Obama më i shituri këtë vit në SHBA

Libri i Michelle Obama më i shituri këtë vit në SHBA

“Becoming” i ish-Zonjës së Parë, Michelle Obama është bërë libri më i shitur i nxjerrë këtë vit në SHBA vetëm 15 ditë pas botimit. Janë shitur më shumë se 2 milionë kopje në SHBA dhe Kanada. Shifrat e shitjeve u njoftuan nga Penguin Random House të premten. Shtëpia botuese tha se libri është gjithashtu një […]

Panairi i Librit çel siparin të mërkurën, 5 ditë të mbushura me aktivitete dhe ftesa për lexim

Panairi i Librit çel siparin të mërkurën, 5 ditë të mbushura me aktivitete dhe ftesa për lexim

Panairi i 21-të i Librit “Tirana 2018” çel siparin e aktiviteteve të mërkurën, më datë 14 nëntor, me ceremoninë e hapjes së këtij edicioni.Menjëherë më pas, do të vizitohen pavijonet e Panairit të Librit. Shoqata e botuesve shqiptarë ka bërë publik edhe kalendarin e aktiviteteve që do të zhvillohen përgjatë pesë ditëve (14-18 nëntor) të […]

“Albanian Gangster”, një film me gangstera të vertetë shqiptarë

“Albanian Gangster”, një film me gangstera të vertetë shqiptarë

“Albanian Gangster”, gangsteri shqiptar është një film i pazakontë, jo se nuk kemi parë histori me gangstera, armë apo luftë për mbijetesë, por sepse aktorët janë në fakt gangsterë të vërtetë shqiptarë që në vitin 2000 bënin ligjin në Bronx.Historia e rrëfyer pa skenar, me regji të Matthew Brown u dha premierë në Tiranë dhe […]

1 2 3