Deklarata bombë: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi”

Deklarata bombë: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi”

Më në fund ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë ka folur. John Bolton ka vënë gishtin për të treguar ideatorët e vërtetë të idesë së shkëmbimit të territoreve. Ai ka përmendur me emër Hashim Thaçin dhe Aleksandër Vuçiçin. Si ideatorë të një projekti që ai nuk e ka kundërshtuar. “Nuk ka qenë ideja ime shkëmbimi […]

Kosova me dalje në det, shqetësohet media ruse: Shqiptarët tentojnë të bashkohen

Kosova me dalje në det, shqetësohet media ruse: Shqiptarët tentojnë të bashkohen

Nuk ka mbetur pa reagime takimi i kryeministrit të Shqipërisë dhe atij të Kosovës pardje në Tiranë. Edhe pse brenda vendit Edi Rama dhe Avdullah Hoti nuk prodhuan polemika. Media më e rëndësishme e Rusisë, që mbështet influencën e saj në Ballkan. I ka kushtuar një shkrim të posaçëm takimit Rama-Hoti . E në veçanti […]

1990/Çarja e murit të ambasadës gjermane

1990/Çarja e murit të ambasadës gjermane

Nga Kastriot Dervishi Pas incidentit të datës 1.7.1990, ku një polic qëlloi dy herë në drejtim të makinës që kaloi ngjitas me murin e ambasadës gjermane. Ngjarja që zyrtarizoi hyrjen masive aty ishte çarja e murit në orën 19.00. Nga automjeti tip “Skoda” që drejtohej nga Ylli Bodinaku. Fillimisht 34 persona hynë në ambasadë. Ngjarja […]

Nis peticioni online/ Presidenti te zgjidhet nga populli.

Nis peticioni online/ Presidenti te zgjidhet nga populli.

Gjate ketyre viteve jane nisur shume peticione online per te ndryshuar kushtetuten ne lidhje me zgjedhjen e presidentit.Vlen te permendet dhe peticioni i nisur nga Ben Blushi dhe nje grup deputetesh . Peticioni arriti te mbledhi rreth 11.000 firma. Ky peticion nuk u mor ne konsiderate dhe u harrua si shume te tjere. Zgjedhja e […]

70+ Times Celebs Shared Their Nudes on Instagram

Some celebs rarely post a bikini pic, while others lean the hell into being nude AF (I’m looking at you, Kylie Jenner). Just wait until you see these celebs who bared it all on Instagram. And we mean topless, bottom-less, and even full-on nude. Hot? Definitely. Aggressive? Maybe. But you gotta love their confidence. Bella […]

Teatri Kombëtar dhe historia e tij 75 vjecare (dokumenta)

Teatri Kombëtar dhe historia e tij 75 vjecare (dokumenta)

Teatri Kombëtar është i pari teatër profesionist shqiptar,I hapur për publikun më 17 Maj 1945.Godina ndodhej edhe sot e kësaj dite,në zemër të qytetit si 69 vite më parë.Ky teatër ka një repertor prej 500 premierash nga dramaturgjia kombëtare dhe ndërkombëtare, duke nisur që nga korifejtë e antikitetit dhe për të vijuar me autorë si […]

Shembja e Teatrit , Prokuria nis hetimet për ekspertizën inxhinierike

Shembja e Teatrit , Prokuria nis hetimet për ekspertizën inxhinierike

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, po kryen hetime për të arrestuarit në flagrancë nga policia e shtetit, në lidhje me protestën e datës 17.05.2020.Gjithashtu është regjistruar procedim penal duke u kryer hetime dhe për kallëzimin e bërë nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në lidhje me ekspertizën e kryer nga inxhinieret apo […]

Amerika furnizon me mjete ushtarake Kosovën

Amerika furnizon me mjete ushtarake Kosovën

Njëzet e katër automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, e cila pritet të themelohet me miratimin e tri ligjeve në Kuvendin e Kosovës.Seanca për themelimin e Ushtrisë së Kosovës është parashikuar për në datën 14 dhjetor në […]

1 2 3