Amerika furnizon me mjete ushtarake Kosovën

Amerika furnizon me mjete ushtarake Kosovën

Njëzet e katër automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, e cila pritet të themelohet me miratimin e tri ligjeve në Kuvendin e Kosovës.Seanca për themelimin e Ushtrisë së Kosovës është parashikuar për në datën 14 dhjetor në […]

Libri i Michelle Obama më i shituri këtë vit në SHBA

Libri i Michelle Obama më i shituri këtë vit në SHBA

“Becoming” i ish-Zonjës së Parë, Michelle Obama është bërë libri më i shitur i nxjerrë këtë vit në SHBA vetëm 15 ditë pas botimit. Janë shitur më shumë se 2 milionë kopje në SHBA dhe Kanada. Shifrat e shitjeve u njoftuan nga Penguin Random House të premten. Shtëpia botuese tha se libri është gjithashtu një […]

Ushtria amerikane blindon kufirin me Meksiken .

Ushtria amerikane blindon kufirin me Meksiken .

Edhe pse karvani i emigrantëve është 1500 kilometra larg, 7000 trupa të ushtrisë amerikane janë vendosur tashmë në kufi dhe kanë nisur të vënë në zbatim planin për t’i penguar.Karavani fillestar është ndarë në katër karavane të ndryshme tashmë. Grupi më i madh ka rreth 4000 emigrantë.Një javë më parë, Pentagoni miratoi kërkesën e Sekretarit […]

Tubimet raciste dhe djegia e flamurit shqiptar, MEPJ thërret për sqarim ambasadoren greke

Tubimet raciste dhe djegia e flamurit shqiptar, MEPJ thërret për sqarim ambasadoren greke

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka thirrur ditën e sotme në takim ambasadoren e Greqisë në vendin tonë Eleni Surani. Mësohet se takimi në Ministri ka ardhur pas ngjarjes në Bularat ku mbeti i vdekur minoritari grek Kostandinos Kacifa, si dhe ngjarjeve që ndodhën menjëherë pas saj, siç ishte dhunimi i bizneseve shqiptare, […]

Shkatërrohet rrjeti i trafikantëve, dërgonte shqiptarët në Britaninë e Madhe

Shkatërrohet rrjeti i trafikantëve, dërgonte shqiptarët në Britaninë e Madhe

Policia e Uellsit dhe ajo angleze, në bashkëpunim me autoritetet e emigracionit, kanë arrestuar gjatë një operacioni pjesëtarë të dyshuar të një rrjeti të organizuar kriminal që merrej me trafikimin e qenieve njerëzore në Britani. Arrestimet janë bërë në qytetin Newport të Uellsit, ku një 32-vjeçar shqiptar dhe një grua 66-vjeçare janë arrestuar, ndërkohë që […]

Bomba e ish-ministrit/ Ja çfarë deklaroi Tahiri për ambasadorin Lu

Bomba e ish-ministrit/ Ja çfarë deklaroi Tahiri për ambasadorin Lu

Shqipëria nuk ka nevojë për ambasadorë që thonë se sa familje mafioze ka, por të japin ndihmë konkrete për zgjidhjen e problemit. Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, sot, në studion e emisionit “Opinion”, theksoi se ka shumë respekt për ambasadorët në përgjithësi, pavarëisht eksperiencës personale me ta. Sipas tij, edhe ata njerëz janë me të […]

Daçiç i reagon Pacollit: Kosova nuk i ka votat për UNESCO

Daçiç i reagon Pacollit: Kosova nuk i ka votat për UNESCO

Pas presidentit serb, Aleksandar Vuçiq edhe ministri i jashtëm serb i është kundërpërgjigjur ministrit të jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli për UNESCO-n. “Është gënjeshtër shumë e madhe deklarata e Pacollit që Kosova ka vota të mjaftueshme për anëtarësimin në UNESCO. Këtë temë unë dhe presidenti Vuçiq e kemi ngritur në të gjitha takimet tona”, ka […]

Tragjedi në Durrës, zjarri në banesë i merr jetën trinjakëve të mitur

Tragjedi në Durrës, zjarri në banesë i merr jetën trinjakëve të mitur

Tre vëllezër trinjakë kanë humbur jetën tragjikisht si pasojë e zjarrit që ka përfshirë shtëpinë private të shtetasit Gëzim Konçi në fshatin Rromanat në Durrës.Ngjarja e rëndë që ka tronditur gjithë fshatin ka ndodhur rreth orës 17:30, kur prindërit e trinjakëve të moshës 3 vjeç nuk ndodheshin në banesë. Fqinjët kanë nxituar të ndihmojnë si […]