Mijëra evakuohen pas prishjes së dy digave në Michigan,qyteti Midland nëntë metra ujë .

Mijëra evakuohen pas prishjes së dy digave në Michigan,qyteti Midland nëntë metra ujë .

GLANDWIN COUNTY, Mich.- Banorët e Edenville dhe Sanford në Michigan janë urdhëruar të evakuohen pas thyerjes së dy digave, duke bërë që guvernatorja Gretchen Whitmer të deklarojë një gjendje të jashtëzakonshme për zonën. Midland mund të jetë nën nëntë metra ujë – niveli historik i ujit nga përmbytja e flakëve – sipas guvernatorit. Deri më […]

Shembja e Teatrit , Prokuria nis hetimet për ekspertizën inxhinierike

Shembja e Teatrit , Prokuria nis hetimet për ekspertizën inxhinierike

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, po kryen hetime për të arrestuarit në flagrancë nga policia e shtetit, në lidhje me protestën e datës 17.05.2020.Gjithashtu është regjistruar procedim penal duke u kryer hetime dhe për kallëzimin e bërë nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në lidhje me ekspertizën e kryer nga inxhinieret apo […]

Robert Aliaj i emocionuar iu bashkohet studenteve,Ku e lam’ e ku na mbeti, ketu vdes për bukë mileti!

Robert Aliaj i emocionuar iu bashkohet studenteve,Ku e lam’ e ku na mbeti, ketu vdes për bukë mileti!

Artisti i njohur Robert Aliaj po i prin në këto momente protestës së studentëve me këngën e tij të fundit, tashmë, një mesazh i fuqishëm proteste. Studentët janë duke përsëritur njëzëri, vargjet e këngës “Ah, ku më hodhi Zoti”, që vetë artisti e ka konsideruar “këngë barrikadash, jo kompromisesh”. Ah ku me hodhi zoti, syrgjysonur […]

Ushtari i Koresë së Veriut arratiset në Korenë e Jugut

Ushtari i Koresë së Veriut arratiset në Korenë e Jugut

Një ushtar verikorean është arratisur nga kufiri dhe ka kërkuar azil në Korenë e Jugut.Sipas lajmit të agjencisë Yonhap, në një deklaratë nga Shtabi i Përgjithshëm i Koresë së Jugut, thuhet se një ushtar i Koresë së Veriut duke u arratisur nga kufiri tokësor mes dy vendeve, ka kërkuar azil në Korenë e Jugut. Institucionet […]

Publikohet fotoja e rrallë, Hitleri duke përqafuar një vajzë hebre

Publikohet fotoja e rrallë, Hitleri duke përqafuar një vajzë hebre

Një foto e publikuar bardhezi na tregon një Hitler komplet ndryshe. Në foton e veçantë shihet Adolf Hitler duke buzëqeshur dhe përqafuar një vajzë hebre 6-vjeçare, Rosa Bernile Nienau.Rosa Bernile Nienau u bë e njohur për raportin e saj miqësor me Adolf Hitler.Fotoja e shkrepur është shitur në ankandet historikë në Maryland për 11 mijë […]

Ushtria amerikane blindon kufirin me Meksiken .

Ushtria amerikane blindon kufirin me Meksiken .

Edhe pse karvani i emigrantëve është 1500 kilometra larg, 7000 trupa të ushtrisë amerikane janë vendosur tashmë në kufi dhe kanë nisur të vënë në zbatim planin për t’i penguar.Karavani fillestar është ndarë në katër karavane të ndryshme tashmë. Grupi më i madh ka rreth 4000 emigrantë.Një javë më parë, Pentagoni miratoi kërkesën e Sekretarit […]

Jepet pretenca, Krimet e Rënda kërkojnë 17 vite burg për Shullazin

Jepet pretenca, Krimet e Rënda kërkojnë 17 vite burg për Shullazin

Në ditën e shpalljes se pretencës për grupin e Emiliano Shullazit, oficerët e policisë veshën sërish jelekët antiplumb. Makinat e blinduara dhe snajperët rrethuan Gjykatën. Mes forcave speciale nuk mungoi as drejtori i Përgjithshëm i Policisë së burgjeve Enrik Sulejmani çka hedh dyshime se më shumë se një plan masash për sigurinë e ambienteve, autoritetet […]

Tre zyrtarë të lartë ndalohen për korrupsion

Tre zyrtarë të lartë ndalohen për korrupsion

Katër persona janë ndaluar pas një urdhëri të Prokurorisë së Tiranës me akuzën e korrupsionit aktiv, mes tyre tre zyrtarë. Organi i akuzës njoftoi se zyrtarët kanë kryer shkelje për procesin e legalizimit të një ndërtimi. Në bazë të veprimeve proceduriale të kryera nga Prokuroria e Tiranës, nisur nga informacioni i referuar nga Drejtoria Vendore […]

Operacion masiv, asgjësohen mbi 1 mijë rrënjë kanabis

Operacion masiv, asgjësohen mbi 1 mijë rrënjë kanabis

Në të gjithë territorin e vendit është duke vijuar operacioni antikanabis. Mbi 1 mijë rrënjë kanabis janë asgjësuar në grykën e lumit Bënçë, në kanionet e Progonatit. Operacioni drejtohet nga zv/drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Rebani Jaupi, ndërsa po merr pjesë edhe Drejtori i SHÇBA-së, Eduart Merkaj e po monitorohet nga ministri i […]