Minoritet me “300 veta” “Minë me sahat”, sapo të zbresësh Llogaranë do të kemi një “Greqi të vogël”

Minoritet me “300 veta” “Minë me sahat”, sapo të zbresësh Llogaranë do të kemi një “Greqi të vogël”

Studiuesi Erald Kapri i bën thirrje qeverisë të tërhiqet nga dy ligjet për pakicat kombëtare dhe dygjuhësinë. Keto nuk kanë qasje me realitetin shqiptar . Nuk janë të bazuar në asnjë fakt historik e as precedentë të vendeve të tjera demokratike. Kapri shprehet në një intervistë për “MAPO.al” se dy nismat janë “bombë me sahat”. […]

Teatri, shansi historik i SPAK

Teatri, shansi historik i SPAK

Nga Armand Maho Në rast se ka një çështje që do të justifikonte më së miri emrin tashmë të njohur, SPAK, (Strukturës së Posaçme Anti Korrupsion), është dosja e dërguar nga artistët . Dosja për mbojtjen e Teatrit pranë këtij organi që ka të bëjë me atë çka ndodhi mëngjesin e datës 17 maj. Ai […]

Stresi kryefjala e diteve te sotme…

Stresi kryefjala e diteve te sotme…

Nga: Malvina Kocllari Jeta e secilit prej nesh eshte mbushur jo vetem me momente te bukura, por edhe me momente te veshtira, me probleme te ndryshme, qe shoqerohen me prezencen e stresit. Stresi ne vetvete nuk eshte nje semundje e mirefillte por eshte nje gjendje. Nje gjendje qe ditet e sotme trajtohet si semundje e […]

Krimi ” pushton” familjen shqiptare !

Krimi ” pushton” familjen shqiptare !

Nga psikologe : Antonela Rama Shoqëria jonë çdo ditë ballafaqohet nga aktet barbare të krimit në familje . Krimi po banalizohet deri në kufijtë e absurdit dhe “kapja ” e familjes shqiptare nga instiktet shtazore janë produkt i një shoqërie të pa emancipuar që nuk edukon dot vlerat e të mirës dhe të keqes . […]

Regjisori serb: Ne vepruam në Kosovë si nazistët, 1500 kufoma shqiptarësh u dogjën…

Regjisori serb: Ne vepruam në Kosovë si nazistët, 1500 kufoma shqiptarësh u dogjën…

Nga Çedomir Petroviç A thua në kohët e krimeve që i kemi bërë në Kosovë, kishim larguar dallimin dhe kemi bërë ata të cilët gjatë Luftës së Dytë Botërore vrisnin 50 veta nga njerëzit tanë për një gjerman të plagosur dhe 100 të vrarë për një pushtues të vrarë. Dallimi është se Gjermania menjëherë pas […]

Marin Mema , organizatat nderkombetare ne Tirane te reagojne per thirrjet rraciste ndaj Shqiptareve

Marin Mema , organizatat nderkombetare ne Tirane te reagojne per thirrjet rraciste ndaj Shqiptareve

Koret rraciste , thirrjet antikombëtare, klithjet për dhunë e vrasje të shqiptarëve duhet të dënohen nga të gjitha Organizatat Ndërkombëtare e përfaqësuesit e tyre në Tiranë… Nga krahu tjeter duhet të shkundin shtetit shqiptar për ta shpallur “Non Grata” të gjithë ata që sot shkelën ligjet e këtij vendi duke cënuar haptazi kushtetutën !! Deri […]

Marin Mema : Te behet veting ne Gazetari .

Marin Mema : Te behet veting ne Gazetari .

Pas skandalit se Greqia ka sponsorizuar gazetare dhe portale ne Shqiperi me qellim mbrojten e interesave Greke ka ardhur dhe nje reagim ne facebook nga gazetari i “GJurme Shqiptare” Marin Mema ku shprehet se dhe ne gazetari duhet veting . Me poshte keni dhe statusin : Veting i plotë në gazetari !! Organet përkatëse janë […]

Janullatos: Pasardhësi im në krye të Kishës do të jetë shqiptar

Janullatos: Pasardhësi im në krye të Kishës do të jetë shqiptar

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos në një intervistë për televizionin grek ‘Skai’ është shprehur se pasardhësi i tij në krye të kësaj kishe do të jetë një klerik shqiptar. “Kjo është mëse e qartë. Unë vet jam shumë vite atje. Shikoni. Nuk kemi guximin të shikojmë ngjarjet me sytë e tjetrit. […]