Rëndesia e psikologut në jetën tonë !

Rëndesia e psikologut në jetën tonë !

Intervistë me psikologen e njohur Antonela Rama (Psikologe Klinike) Fusha e karrierës në psikologji është një nga fushat më sfiduese dhe interesante sot . Psikologët janë profesionistë të cilët janë ekspertë në fushën e psikologjisë dhe studiojnë mendjen dhe sjelljen e njerēzve përmes vëzhgimit, metodës shkencore dhe parimeve. Është kënaqësi të intervistosh gjithmonë psikologen klinike […]

Bullizmi në shkollat e vendit tonë !

Bullizmi në shkollat e vendit tonë !

Intervistë me Psikologen Antonela Rama. Bullizmi është fenomeni më i përhapur në Shqipëri , ku i referohet gjithë llojeve të bullizmit që ndodhin në ambientet e shkollës ndërmjet moshatarëve, nga më të rriturit tek më të vegjëlit,nga apo kundrejt mësuesve. Për të kuptuar më shumë mbi Fenomenin Bullizëm , kemi një intervistë ekskluzive nga psikologia […]

Protesta e fundit 2018, dhe pse dështuan të gjitha ?

Protesta e fundit 2018, dhe pse dështuan të gjitha ?

Nga Kreshnik Spahiu* Pse të gjitha protestat e vitit 2018 kanë njëjtin objektiv por edhe të njëjtin përfundim? Dështimin! Sot u zhvillua protesta e fundit e cila ishte njoftuar prej shumë kohësh, që mendohej se vinte si rrjedhojë e një vazhde revolte popullore jo më vetëm në shkallë vendi por përtej kufijnve, nga shqiptarët e […]

At Zef Pllumi dhe vigjilenca e “njeriut të ri”

At Zef Pllumi dhe vigjilenca e “njeriut të ri”

Në Shqipërinë komuniste nuk ishin vetëm njerëzit e regjimit keqbërës. Propaganda krijoi “njeriun e ri”, shërbëtorin më të verbër ndaj atij sistemi. “Njeriu i ri” i droguar nga ideologjia komuniste, përkundrejt një teneqeje dekoratë, apo fletëlavdërimi, kujtonte se duke i bërë keq tjetrit i shërbente atdheut. Historia që po tregoj është e vitit 1967, kohën […]

Bebe Rexha, një shqiptare e vërtetë: Ja cili është ushqimi i saj i preferuar!

Bebe Rexha, një shqiptare e vërtetë: Ja cili është ushqimi i saj i preferuar!

Këngëtarja me origjinë shqiptare Bebe Rexha ka vizituar këto ditë vendlindjen e saj. Megjithëse ajo është treguar e rezervuar në dhënien e detajeve, në instastory-n e saj ka postuar ditën e djeshme një foto, të cilën e ka shoqëruar me diçiturën “Mëngjes në Shqipërinë time të bukur”. Në tavolinë bashkë me të shihet edhe Monika […]

Intervistë ekskluzive me regjisorin e shquar Paul Kurti

Intervistë ekskluzive me regjisorin e shquar Paul Kurti

Regjisori vizionar Paul Kurti sjell për publikun botëror filmin “Right To Love” (E drejta për të dashuruar”). Filmi pati një sukses të jashtëzakonshëm në premierat në New York, në dhjetor 2012 dhe janar 2013. Me 2 mars 2013 filmi do shfaqet dhe në Moskë, Rusi. Flitet për personalitet famoze dhe vipat që do marrin pjesë […]

Intervistë ekskluzive me të arratisurin Bernard Përlazri: Hekuranin e vrava në vetëmbrojtje

Bernard Përlazri, i dyshuari kryesor për vrasjen e Hekuran Morinës dhe plagosjen e 2 të tjerëve të hënën në Prizren, tash e katër ditë ndodhet në arrati, bashkë më dy djemtë e vëllai të tij, që po ashtu dyshohen për pjesëmarrje në vrasje. Gazeta Express ka arritur të intervistojë Përlazrin, i cili ka rrëfyer atë […]

Rrëfehen 2-Dotsat e Fiksit: Dorian Ramaliu & Devis Muka

Rrëfehen 2-Dotsat e Fiksit: Dorian Ramaliu & Devis Muka

Të gjithë i njohim Devisin dhe Dorin. Ata janë një nga duot më të mira dhe më natyrale të Top Channel, jo vetëm para ekranit por kudo, në punë, kafe dhe xhiro. E ndërsa më parë vetëm një ditë të Diele në “Pa Limit”, tashmë të dy na shoqërojnë çdo ditë jave në ekran duke […]