1990/Çarja e murit të ambasadës gjermane

1990/Çarja e murit të ambasadës gjermane

Nga Kastriot Dervishi Pas incidentit të datës 1.7.1990, ku një polic qëlloi dy herë në drejtim të makinës që kaloi ngjitas me murin e ambasadës gjermane. Ngjarja që zyrtarizoi hyrjen masive aty ishte çarja e murit në orën 19.00. Nga automjeti tip “Skoda” që drejtohej nga Ylli Bodinaku. Fillimisht 34 persona hynë në ambasadë. Ngjarja […]

1985/Nxënësi që u dënua nga Spartak Braho dhe vuajti dënimin si minator në Qafë Bari

1985/Nxënësi që u dënua nga Spartak Braho dhe vuajti dënimin si minator në Qafë Bari

Nga Kastriot Dervishi Gjergj Tomor Hani është i datëlindjes 13.5.1969. Më 27.5.1985, ora 23.30, i vetëm tentoi të arratisej nëpërmjet liqenit në zonën e Linit, Pogradec. I pikasur nga ndriçimi i postës kufitare, kur ishte vetëm pak metra nga vija kufitare qëllohet me kallashnikov. Shpëton rastësisht, por dorëzohet për të mos u vrarë. U soll […]

21 Maj 1973: Revolta anti-komuniste e Spaçit

21 Maj 1973: Revolta anti-komuniste e Spaçit

Me 21 Maj 1973, të burgosurit e Spaçit, të lodhur nga puna e rëndë, ushqimi i pakët, dhuna fizike dhe nëpërkëmbja e dinjitetit, shpërthyen në një revoltë masive e cila zgjati tre ditë. Të burgosurit, në kampin e braktisur nga policët dhe rojet, brohorisnin kundër diktaturës komuniste, kundër ideologjisë marksiste dhe pro demokracisë.Sipas dëshmitarëve, në […]

1948/Tregtarë elbasanas të cilëve regjimi komunist u vodhi floririn

1948/Tregtarë elbasanas të cilëve regjimi komunist u vodhi floririn

Nga Kastriot Dervishi Bashkëlidhur është një listë e tregtarëve elbasanas, të cilët regjimi komunist i quante “kontrabandistë”. I vetmi “krim” i tyre ishte se posedonin flori të fituar me djersë nga puna e tyre shumëvjeçare. Por për regjimin komunist, të ishte i pasur ishte krim. Floriri u shpall mall që nuk duhej ta kishte njeri […]

Del dokumenti, Enver Hoxha ngeli katër herë në klasë.

Del dokumenti, Enver Hoxha ngeli katër herë në klasë.

Studiuesi Hasan Bello ka publikuar sëfundmi një dokument të rrallë, i cili lidhet me arsimimin e diktatorit Enver Hoxha kur ai ishte i ri.Bëhet fjalë për një shkresë të Ministrisë së Arsimit gjatë Mbretërisë së Zogut, në të cilën jepen të dhëna mbi të rinjtë shqiptarë që kishin marrë bursa për të studiuar jashtë shtetit. […]

Habit Isuf Kalo: Enveri nuk u helmua në trup. E donte familjen e tij, por ambiciet, intrigat…

Habit Isuf Kalo: Enveri nuk u helmua në trup. E donte familjen e tij, por ambiciet, intrigat…

27 vite nga rënia e sistemit komunist në media është përsëritur në mënyrë të shpeshtë akuza se Enver Hoxha është “helmuar” nga katër njerëzit më besnikë të tij. Ka qenë nusja e djalit të vogël të Enverit, Liljana ajo që ka marr flamurin e kësaj akuze duke fajësuar për këtë Nexhmije Hoxhën, Ramiz Alinë, Dr […]

Torturat e përdorura ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve në vitet 1947-1948

Torturat e përdorura ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve në vitet 1947-1948

Procesi ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve të tjerë është zhvilluar nëpërmjet një procesi të tmerrshëm torturash. Gjatë periudhës së hetimit vdiqën nga torturat e rënda, këta të pandehur: -Ali Begeja, ish kryebashkiak i Tiranës (procesi i parë), vdiq më 18.8.1947. Për të u shkrua se gjoja “vdiq në burg duke u hedhur nga dritarja”. […]