1990/Çarja e murit të ambasadës gjermane

1990/Çarja e murit të ambasadës gjermane

Nga Kastriot Dervishi Pas incidentit të datës 1.7.1990, ku një polic qëlloi dy herë në drejtim të makinës që kaloi ngjitas me murin e ambasadës gjermane. Ngjarja që zyrtarizoi hyrjen masive aty ishte çarja e murit në orën 19.00. Nga automjeti tip “Skoda” që drejtohej nga Ylli Bodinaku. Fillimisht 34 persona hynë në ambasadë. Ngjarja […]

Elez Biberaj, dokumentet që Sigurimi i Shtetit mblidhte për të .

Elez Biberaj, dokumentet që Sigurimi i Shtetit mblidhte për të .

Nga Kastriot Dervishi Për personat e spikatur dhe me cilësi si kundërshtarë të regjimit komunist. Organi i zbulimit politik hapte dosje përpunimi ose fashikull verifikimi. Një dosje as fashikull dhe as përpunimi, është edhe ajo në ngarkim të Elez Biberajt. Koha e informacioneve është në vitet 1981-1990. Biberaj ishte nga viti 1978 anëtar i Shoqatës […]

1985/Nxënësi që u dënua nga Spartak Braho dhe vuajti dënimin si minator në Qafë Bari

1985/Nxënësi që u dënua nga Spartak Braho dhe vuajti dënimin si minator në Qafë Bari

Nga Kastriot Dervishi Gjergj Tomor Hani është i datëlindjes 13.5.1969. Më 27.5.1985, ora 23.30, i vetëm tentoi të arratisej nëpërmjet liqenit në zonën e Linit, Pogradec. I pikasur nga ndriçimi i postës kufitare, kur ishte vetëm pak metra nga vija kufitare qëllohet me kallashnikov. Shpëton rastësisht, por dorëzohet për të mos u vrarë. U soll […]

21 Maj 1973: Revolta anti-komuniste e Spaçit

21 Maj 1973: Revolta anti-komuniste e Spaçit

Me 21 Maj 1973, të burgosurit e Spaçit, të lodhur nga puna e rëndë, ushqimi i pakët, dhuna fizike dhe nëpërkëmbja e dinjitetit, shpërthyen në një revoltë masive e cila zgjati tre ditë. Të burgosurit, në kampin e braktisur nga policët dhe rojet, brohorisnin kundër diktaturës komuniste, kundër ideologjisë marksiste dhe pro demokracisë.Sipas dëshmitarëve, në […]

Një nga operativët që drejtonte ndjekjen e Maks Velos

Një nga operativët që drejtonte ndjekjen e Maks Velos

Nga Kastriot Dervishi Ky është Piro Katro, një nga operativët që drejtonte ndjekjen e Maks Velos. Nga pikëpamja kohore, ky është më jetëgjati në përndjekjen e Velos. Sip dihet, punëtorët operativë të Sigurimit ishin punëtorë partie të specializuar, zhvilluesit e drejtpërdrejtë të luftës së klasave. Lindur më 15.7.1945 në Opar të Korçës, me origjinë fshatar […]

1948/Tregtarë elbasanas të cilëve regjimi komunist u vodhi floririn

1948/Tregtarë elbasanas të cilëve regjimi komunist u vodhi floririn

Nga Kastriot Dervishi Bashkëlidhur është një listë e tregtarëve elbasanas, të cilët regjimi komunist i quante “kontrabandistë”. I vetmi “krim” i tyre ishte se posedonin flori të fituar me djersë nga puna e tyre shumëvjeçare. Por për regjimin komunist, të ishte i pasur ishte krim. Floriri u shpall mall që nuk duhej ta kishte njeri […]

Zbulohet dokumenti i njohjes së pavarësisë së Shqipërisë nga Bullgaria

Zbulohet dokumenti i njohjes së pavarësisë së Shqipërisë nga Bullgaria

Arkivat rajonale duket se janë plot me dëshmi e dokumente për Shqipërinë dhe shqiptarët. Një nga më të pasurit është dhe Arkivi Shtetëror Bullgar, në raftet e te cilit duket se zënë vend me qindra dokumente të rëndësisë së veçantë për historinë gjithëkombëtare, që nga librat e botuar në gjuhën shqipe në vitet e 1890-ta, […]

1 2 3