Historike/ Shqiptarët me 32 deputetë në parlamentin e Maqedonisë së Veriut

Historike/ Shqiptarët me 32 deputetë në parlamentin e Maqedonisë së Veriut

Pas zgjedhjeve parlamentare, Maqedonia e Veriut pritet të ketë në kuvend 32 deputetë shqiptarë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat vendase. Ato i referohen të dhënave paraprake nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor. Deri më tani numri më i lartë i deputetëve shqiptarë . Që kanë dalë nga zgjedhjet, ka qenë 29, në vitin 2008. BDI nën […]

Deklarata bombë: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi”

Deklarata bombë: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi”

Më në fund ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë ka folur. John Bolton ka vënë gishtin për të treguar ideatorët e vërtetë të idesë së shkëmbimit të territoreve. Ai ka përmendur me emër Hashim Thaçin dhe Aleksandër Vuçiçin. Si ideatorë të një projekti që ai nuk e ka kundërshtuar. “Nuk ka qenë ideja ime shkëmbimi […]

Danimarka nis punën: Mur në kufi me Gjermaninë

Danimarka nis punën: Mur në kufi me Gjermaninë

Ndërsa Donald Trump nuk po mundet të sigurojë paratë për murin e tij të shumëdëshiruar në kufirin me Meksikën, që do të ndalonte kalimet e paligjshme, Danimarka ka nisur ndërkohë të ndërtojë një gardh rreth 70 km të gjatë, në kufirin me Gjermaninë, për të mbajtur larg derrat e egër. Kjo, sipas zyrtarëve, ka si […]

Regjisori serb: Ne vepruam në Kosovë si nazistët, 1500 kufoma shqiptarësh u dogjën…

Regjisori serb: Ne vepruam në Kosovë si nazistët, 1500 kufoma shqiptarësh u dogjën…

Nga Çedomir Petroviç A thua në kohët e krimeve që i kemi bërë në Kosovë, kishim larguar dallimin dhe kemi bërë ata të cilët gjatë Luftës së Dytë Botërore vrisnin 50 veta nga njerëzit tanë për një gjerman të plagosur dhe 100 të vrarë për një pushtues të vrarë. Dallimi është se Gjermania menjëherë pas […]

Serbia tregon fuqinë ushtarake

Serbia tregon fuqinë ushtarake

Ushtria serbe zhvilloi sot stërvitje të madhe ushtarake me rastin e 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.Në stërvitje u përfshinë 8,000 ushtarë, 100 tanke beteje dhe avionë luftarakë MiG-29 të marrë nga Rusia.Këto manovra ushtarake vijnë në një moment kur marrëdhëniet Serbi-Kosovë janë të tensionuara, të dy shtetet akuzojnë njëra-tjetrën se po minojnë […]

Pikë e re kufitare për Shqipërinë, ja ku do të jetë

Pikë e re kufitare për Shqipërinë, ja ku do të jetë

Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë sot marrëveshjen me Malin e Zi për hapjen e pikës së përbashkët të kalimit kufitar Zogaj (Republika e Shqipërisë) dhe Skje (Mali i Zi) për qarkullimin ndërkombëtar rrugor dhe të pasegjerëve në Liqenin e Shkodrës.Nga studimi i kryer nga Policia Kufitare Shqiptare, në kufirin me Malin e Zi, për […]

Gruevski më 8 nëntor duhet të shkojë në burg

Gruevski më 8 nëntor duhet të shkojë në burg

Është dënuar me dy vite dhe burgun do t’i duhet ta nisë vetëm pas pak vitesh. Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski duhet të paraqitet në burgun e Shutkës, për vuajtjen e dënimit me burg prej 2 vjetësh për rastin “Tanku” më datë 8 nëntor.Gruevski ka kërkuar rishqyrtim të jashtëzakonshëm të gjykimit për rastin dhe shtyrjen […]

Përplasja e re Athinë-Berlin, Greqia do kërkojë 280 mld euro për dëmet e luftës

Përplasja e re Athinë-Berlin, Greqia do kërkojë 280 mld euro për dëmet e luftës

Në një artikull të fundit të saj, revista gjermane “Der Spiegel” thekson se Greqia muajin e ardhshëm do të fillojë të kërkojë nga Gjermania 280 miliardë euro të reparacioneve të Luftës së Dytë Botërore, shumë që përkon thuajse me borxhin kolosal grek.Lajmi publikohet vetëm disa ditë para vizitës së presidentit gjerman Frank Valter Stainmajer në […]

Presidenti grek: Çamët ndihmuan nazistët, Shqipëria të pranojë faktin

Presidenti grek: Çamët ndihmuan nazistët, Shqipëria të pranojë faktin

Presidenti Pavlopulos, gjatë referatës në ngjarjet e 29 shtatorit 1943, ka theksuar se çamët kishin sjelljen e sunduesit dhe bashkëpunonin me nazistët, ndërsa theksoi se nuk diskutohet e vërteta historike e aktivitetit te tyre kriminal në zonë.Duke e konsideruar muajin më të frikshëm të zonës Paramithias historikisht. Për këtë tragjedi kanë përgjegjësi çamët si bashkëpunëtorë […]

Reuters: Çdo ndryshim kufiri në ballkanin perëndimor, i rrezikshëm

Reuters: Çdo ndryshim kufiri në ballkanin perëndimor, i rrezikshëm

Tema e mundësisë së ndryshmit të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë, ka gjetur trajtim sot edhe në shumë media. Mes tyre gazeta austriake :”Der Standard” dhe agjencia “Reuters” kanë publikuar artikuj ku thuhet se „çdo ndryshim i kufijve në Ballkanin Perëndimor, do të ishte shumë i rrezikshëm“. Debatin aktual për ndryshim kufijsh e ka trajtuar […]

1 2 3