Arizona and Texas counties hit hard by coronavirus bring in refrigerated trucks as morgues fill up

Arizona and Texas counties hit hard by coronavirus bring in refrigerated trucks as morgues fill up

With skyrocketing coronavirus hospitalizations in several states. Hard-hit counties in Arizona and Texas are preparing for the worst. By bringing in refrigerated trucks as morgues fill up. The US coronavirus outbreak hit nearly 3.5 million . Total infections Thursday morning and more than 137,000 reported deaths. According to a tally by Johns Hopkins University. Thirty-nine […]

Historike/ Shqiptarët me 32 deputetë në parlamentin e Maqedonisë së Veriut

Historike/ Shqiptarët me 32 deputetë në parlamentin e Maqedonisë së Veriut

Pas zgjedhjeve parlamentare, Maqedonia e Veriut pritet të ketë në kuvend 32 deputetë shqiptarë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat vendase. Ato i referohen të dhënave paraprake nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor. Deri më tani numri më i lartë i deputetëve shqiptarë . Që kanë dalë nga zgjedhjet, ka qenë 29, në vitin 2008. BDI nën […]

Deklarata bombë: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi”

Deklarata bombë: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi”

Më në fund ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë ka folur. John Bolton ka vënë gishtin për të treguar ideatorët e vërtetë të idesë së shkëmbimit të territoreve. Ai ka përmendur me emër Hashim Thaçin dhe Aleksandër Vuçiçin. Si ideatorë të një projekti që ai nuk e ka kundërshtuar. “Nuk ka qenë ideja ime shkëmbimi […]

Kosova me dalje në det, shqetësohet media ruse: Shqiptarët tentojnë të bashkohen

Kosova me dalje në det, shqetësohet media ruse: Shqiptarët tentojnë të bashkohen

Nuk ka mbetur pa reagime takimi i kryeministrit të Shqipërisë dhe atij të Kosovës pardje në Tiranë. Edhe pse brenda vendit Edi Rama dhe Avdullah Hoti nuk prodhuan polemika. Media më e rëndësishme e Rusisë, që mbështet influencën e saj në Ballkan. I ka kushtuar një shkrim të posaçëm takimit Rama-Hoti . E në veçanti […]

Serbia kërcënon Marin Memën , shteti Shqiptar hesht.

Emisioni hulumtues “Gjurmë Shqiptare” i Marin Memës ka realizuar 6 ditë më parë një dokumentar i titulluar “Mashtrimi serb . Objektet e kultit të krishterë në Kosovë”, ku tregohej sesi serbët kishin përvetësuar kishat iliro-arbërore. Mirëpo ky dokumentar, ku pasqyrohen qartë disa fakte historike ka ngritur në këmbë gjithë shtetin serb. Reagime të shumta, kanë […]

Ja kush eshte shteti i pare ne Usa qe nis ‘vetingun’ ne polici.

Ja kush eshte shteti i pare ne Usa qe nis ‘vetingun’ ne polici.

LANSING, MI – Protestat kundër brutalitetit të policisë vazhdojnë në të gjithë shtetin dhe kombin. Në vazhdën e vrasjes së George Floyd. Gov. Gretchen Whitmer ka njoftuar planet për reformën policore.Kjo për të promovuar barazinë racore në Michigan. Në një njoftim për lajmin e lëshuar me 3 Qershor, Whitmer njoftoi mbështetjen e saj.Për një seri […]

Mijëra evakuohen pas prishjes së dy digave në Michigan,qyteti Midland nëntë metra ujë .

Mijëra evakuohen pas prishjes së dy digave në Michigan,qyteti Midland nëntë metra ujë .

GLANDWIN COUNTY, Mich.- Banorët e Edenville dhe Sanford në Michigan janë urdhëruar të evakuohen pas thyerjes së dy digave, duke bërë që guvernatorja Gretchen Whitmer të deklarojë një gjendje të jashtëzakonshme për zonën. Midland mund të jetë nën nëntë metra ujë – niveli historik i ujit nga përmbytja e flakëve – sipas guvernatorit. Deri më […]

Lajm I Fundit: Albin Kurti mbetet kryeministër, Gjykata Kushtetuese pezullon dekretin e Thaçit për Hotin

Lajm I Fundit: Albin Kurti mbetet kryeministër, Gjykata Kushtetuese pezullon dekretin e Thaçit për Hotin

Gjykata Kushtetuese ka aprovuar kërkesën e Lëvizjes “Vetëvendosje” për pezullimin e dekretit të presidentit të vendit, Hashim Thaçi, për kryeministrin e ri, Avdullah Hoti.Kjo u bë e ditur nga avokati, Arianit Koci.“U pezullu!. S’kishte rrugë tjetër. Kosova s’po mundet me nje Qeveri e lere më me dy. Gjykata Kushtetuese po e ndërton narracionin se Kosova […]

BBC: Lufta në Kosovë, konflikti që nuk do të largohet asnjëherë

BBC: Lufta në Kosovë, konflikti që nuk do të largohet asnjëherë

Më 24 mars të vitit 1999, SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë filluan bombardimet mbi Serbinë duke i dhënë kështu fund luftës në Kosovë.Kështu e nis reportazhin gjiganti britanik, BBC, ku thekson se për shumë shqiptarë dhe serbë të Kosovës, konflikti nuk është zgjidhur kurrë.Korrespodentët e BBC-së, Albana Kasapi dhe Dejan Anastasijeviç kishin raportuar për […]

Zbulohen dokumentet, ISIS gati sulmet hakmarrëse në Europë dhe Siri

Zbulohen dokumentet, ISIS gati sulmet hakmarrëse në Europë dhe Siri

“Kalifati” i Shtetit Islamik është goditur rëndë, duke bërë kështu që të humbasë territoret që ishin në kontrollin e tij.Pas kësaj goditje, është rritur frika se ISIS ka celula të fjetura të cilat do të mund të kryejnë sulme hakmarrëse në Europë dhe Siri. Këto informacione janë bërë të ditura nga dokumente të zbuluara së […]

1 2 3 6