Belshi qyteza e vogël qe po ringjallet falë turizmit

Një periudhë e gjatë izolimi dhe pandemie, shkaktoi dëme të mëdha tek bizneset. Prej dy javësh duket dikur po kthehej normaliteti dhe bizneset nisën të shpresonin për një përmirësim të situatës. Mirëpo vendimi i kryeministrit për të bllokuar makinat në fundjavë beri që shpresa të mos zgjasë shumë. Belshi është një nga zonat që ka […]

Veliaj: Fillojmë shumë shpejt nga puna,ne shtator nis teatri.

Veliaj: Fillojmë shumë shpejt nga puna,ne shtator nis teatri.

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka deklaruar se në shtator do të nisë puna për ndërtimin e  godinës së re të Teatrit Kombëtar. Duke njoftuar se gjatë verës do të punohet me detajimet e projektit, Veliaj u shpreh se në shtator teatri do të jetë një kantier i ri, ndërsa nuk ka harruar të listojë  […]

Sot protesta e dytë pas shembjes së Teatrit, Aleanca dhe opozita mblidhen tek Pedonalja e Tiranës në 17:30

Sot protesta e dytë pas shembjes së Teatrit, Aleanca dhe opozita mblidhen tek Pedonalja e Tiranës në 17:30

Sot Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit me mbështetjen e opozitës organizon protestën e dytë pas shembjes së Teatrit Kombëtar. E para u zhvillua të hënën dhe zgjati për rreth 2 orë e gjysëm kurse dje nuk u protestua në respekt të Natës së Kadrit, ditë e veçantë për besimtarët myslimanë gjatë muajit të Ramazanit. Protesta […]

Rëndesia e psikologut në jetën tonë !

Rëndesia e psikologut në jetën tonë !

Intervistë me psikologen e njohur Antonela Rama (Psikologe Klinike) Fusha e karrierës në psikologji është një nga fushat më sfiduese dhe interesante sot . Psikologët janë profesionistë të cilët janë ekspertë në fushën e psikologjisë dhe studiojnë mendjen dhe sjelljen e njerēzve përmes vëzhgimit, metodës shkencore dhe parimeve. Është kënaqësi të intervistosh gjithmonë psikologen klinike […]

Indeksi i lumturisë; shqiptarët e Kosovës, më të lumtur sesa ata të Shqipërisë

Indeksi i lumturisë; shqiptarët e Kosovës, më të lumtur sesa ata të Shqipërisë

Raporti i fundit i lumturisë nëpër botë, i hartuar nga Rrjeti për Zgjidhje të Qëndrueshme Zhvillimore në kuadër të OKB-së, e rendit Shqipërinë në vendin e 107.Kosovarët rezultojnë më të lumtur sesa shqiptarët, duke qenë se në listë figurojnë në vendin e 46; Serbia radhitet e 70-a; Mali i Zi mban vendin e 73-të; Kroacia […]

Bullizmi në shkollat e vendit tonë !

Bullizmi në shkollat e vendit tonë !

Intervistë me Psikologen Antonela Rama. Bullizmi është fenomeni më i përhapur në Shqipëri , ku i referohet gjithë llojeve të bullizmit që ndodhin në ambientet e shkollës ndërmjet moshatarëve, nga më të rriturit tek më të vegjëlit,nga apo kundrejt mësuesve. Për të kuptuar më shumë mbi Fenomenin Bullizëm , kemi një intervistë ekskluzive nga psikologia […]

“Foto e 10 viteve më parë”/ A po mbledh Facebook në fshehtësi të dhënat tona?

“Foto e 10 viteve më parë”/ A po mbledh Facebook në fshehtësi të dhënat tona?

Ditët e fundit faqet tuaja në rrjetet sociale po gëlojnë nga një lojë virale, apo “sfida” e të treguarit si ke qenë para 10 vitesh. Të gjithë e keni vënë re, ose e keni provuar tashmë të dëshmoni transformimin tuaj me anë të një fotoje krahasuese të publikuar në Facebook, Instagram apo Twitter. E kanë […]

Cilat janë dokumentat që ju duhen për të rinovuar kartën dhe pasaportën

Cilat janë dokumentat që ju duhen për të rinovuar kartën dhe pasaportën

Radhë të gjata dhe fluks qytetarësh është vërejtur ditët e para të janarit në zyrat e gjendjeve civile, për shkak të nevojës së rinovimit të kartave të identitetit dhe pasaportave. Duke qenë se shpërndarja e kartave të identitetit nisi për herë të parë në vitin 2009, pikërisht afati 10-vjeçar i përdorimi të tyre, pritej të […]

Stresi kryefjala e diteve te sotme…

Stresi kryefjala e diteve te sotme…

Nga: Malvina Kocllari Jeta e secilit prej nesh eshte mbushur jo vetem me momente te bukura, por edhe me momente te veshtira, me probleme te ndryshme, qe shoqerohen me prezencen e stresit. Stresi ne vetvete nuk eshte nje semundje e mirefillte por eshte nje gjendje. Nje gjendje qe ditet e sotme trajtohet si semundje e […]

Krimi ” pushton” familjen shqiptare !

Krimi ” pushton” familjen shqiptare !

Nga psikologe : Antonela Rama Shoqëria jonë çdo ditë ballafaqohet nga aktet barbare të krimit në familje . Krimi po banalizohet deri në kufijtë e absurdit dhe “kapja ” e familjes shqiptare nga instiktet shtazore janë produkt i një shoqërie të pa emancipuar që nuk edukon dot vlerat e të mirës dhe të keqes . […]

1 2 3 5