Shkatërrohet grupi mafioz i drejtuar nga shqiptarët në Spanjë, 22 të arrestuar.

Shkatërrohet grupi mafioz i drejtuar nga shqiptarët në Spanjë, 22 të arrestuar.

Garda Civile e Spanjës ka arritur të shkatërrojë një organizatë kriminale. Ata trafikonin drogë dhe pastrim të parave . Në Valencia, duke arrestuar gjithsej 22 persona. Të prangosurit janë me origjinë shqiptare, rumune dhe spanjolle. Mosha e tyre ishte nga 35 deri 55 vjec. Në operacionin, të quajtur ILIRICO / VILLAJUANA, janë sekuestruar 2600 bimë […]

Kush është Eduart Lamaj, atentatori i dyshuar i dy biznesmenëve në Laç, si u ‘tradhtua’ nga ADN-ja

Kush është Eduart Lamaj, atentatori i dyshuar i dy biznesmenëve në Laç, si u ‘tradhtua’ nga ADN-ja

Eduart Lamaj, alias Andri eshte nga fshati Sanxhak Kurbinit. Ai akuzohet si pjesë e një grupi vrasësish me pagesë. Grupi kanë marrë para për ekzekutimin e dy biznesmenëve Bujar Lika dhe Paulin Gjergji. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se shënjestra e atentatit ka qenë e dyfishtë. Nuk ishte as vetëm Bujar Lika, as vetëm […]

SHISH: Paratë “e pista” po pastrohen në biznesin e ndërtimit dhe turizmit

SHISH: Paratë “e pista” po pastrohen në biznesin e ndërtimit dhe turizmit

SHISH raporton se biznese të ligjshme në ndërtim dhe hoteleri -turizëm. Mbetet sektorët kryesorë të pastrimit të parave “të pista” . Keto kane origjinë  nga aktivitetet kriminale. SHISH në raportin e dytë për 2019 ngre shqetësimin . Të ardhurat e paligjshme të krijuara ndër vite nga aktivitetet kriminale po pastrohen. Perdorimi i bizneseve të ligjshme, […]

Zbulohen dokumentet, ISIS gati sulmet hakmarrëse në Europë dhe Siri

Zbulohen dokumentet, ISIS gati sulmet hakmarrëse në Europë dhe Siri

“Kalifati” i Shtetit Islamik është goditur rëndë, duke bërë kështu që të humbasë territoret që ishin në kontrollin e tij.Pas kësaj goditje, është rritur frika se ISIS ka celula të fjetura të cilat do të mund të kryejnë sulme hakmarrëse në Europë dhe Siri. Këto informacione janë bërë të ditura nga dokumente të zbuluara së […]

Regjisori serb: Ne vepruam në Kosovë si nazistët, 1500 kufoma shqiptarësh u dogjën…

Regjisori serb: Ne vepruam në Kosovë si nazistët, 1500 kufoma shqiptarësh u dogjën…

Nga Çedomir Petroviç A thua në kohët e krimeve që i kemi bërë në Kosovë, kishim larguar dallimin dhe kemi bërë ata të cilët gjatë Luftës së Dytë Botërore vrisnin 50 veta nga njerëzit tanë për një gjerman të plagosur dhe 100 të vrarë për një pushtues të vrarë. Dallimi është se Gjermania menjëherë pas […]

Zjarret në Kaliforni, 228 të zhdukur dhe 29 viktima

Zjarret në Kaliforni, 228 të zhdukur dhe 29 viktima

Autoritetet e kontesë Butte theksuan se 228 persona ende rezultojnë të zhdukur, pas zjarreve në Kaliforninë Veriore, ndërkohë që numri i viktimave ka arritur në 29.Sherifi i kontesë Butie, Kory Hones tha në një konferencë shtypi se mendohet se 228 persona rezultojnë të zhdukur si shkak i zjarreve të rëna në Kaliforni.Numri i te zhdukurve […]

“Balena Blu” rikthehet, loja e rrezikshme online shumë pranë Shqipërisë

“Balena Blu” rikthehet, loja e rrezikshme online shumë pranë Shqipërisë

Është shfaqur sërish loja e rrezikshme virtuale “balena blu”. Kësaj here në shtetin fqinj me ne, në Itali. Policia italiane e qytetit të Barit ka ndërhyrë në ndihmë të një adoleshenteje. E cila kishte arritur në nivelin e 30 ndër 50 nivelet që “blu whale” nxit lojtarët deri në vetëvrasje.Kanë qenë mikeshat e saj të […]

Gruevski më 8 nëntor duhet të shkojë në burg

Gruevski më 8 nëntor duhet të shkojë në burg

Është dënuar me dy vite dhe burgun do t’i duhet ta nisë vetëm pas pak vitesh. Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski duhet të paraqitet në burgun e Shutkës, për vuajtjen e dënimit me burg prej 2 vjetësh për rastin “Tanku” më datë 8 nëntor.Gruevski ka kërkuar rishqyrtim të jashtëzakonshëm të gjykimit për rastin dhe shtyrjen […]

Jepet pretenca, Krimet e Rënda kërkojnë 17 vite burg për Shullazin

Jepet pretenca, Krimet e Rënda kërkojnë 17 vite burg për Shullazin

Në ditën e shpalljes se pretencës për grupin e Emiliano Shullazit, oficerët e policisë veshën sërish jelekët antiplumb. Makinat e blinduara dhe snajperët rrethuan Gjykatën. Mes forcave speciale nuk mungoi as drejtori i Përgjithshëm i Policisë së burgjeve Enrik Sulejmani çka hedh dyshime se më shumë se një plan masash për sigurinë e ambienteve, autoritetet […]

1 2 3 4