Ekonomia ne kolaps bien eksportet me 44% …

Ekonomia ne kolaps bien eksportet me 44% …

Eksportet kanë thelluar tendencën rënëse në prill, që është muaji i parë i plotë kur ekonomia ishte tërësisht në karantinë, si rrjedhojë e masave për parandalimin e përhapjes së infeksionit të Covid-19. Të dhënat e INSTAT bënë të ditur se totali i mallrave të eksportuara në prill ishte vetëm 15 miliardë lekë, me një rënie […]

200 mln euro borxhe të prapambetura, FMN: Ndalni menjëherë koncesionet pa garë

200 mln euro borxhe të prapambetura, FMN: Ndalni menjëherë koncesionet pa garë

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka kërkuar qeverisë të paguajë sa më parë borxhet e prapambetura ndaj biznesit, duke i dhënë fund një herë e përgjithmonë këtij fenomeni që, sipas tij, dëmton ekonominë.Në raportin e fundit për Shqipërinë, FMN-ja vlerëson se detyrimet që shteti ka ndaj privatëve kanë arritur 200 milionë euro, nga të cilat […]

Rama: Bashkimi Doganor me Kosovën do bëhet, nuk na ndalojnë dot

Rama: Bashkimi Doganor me Kosovën do bëhet, nuk na ndalojnë dot

Nga Kukësi ku zhvilloi mbledhjen e qeverisë, Kryeministri Edi Rama tha se Bashkimi Doganor Kosovë-Shqipëri do të ndodhë dhe askush nuk e ndalon dot këtë.I pyetur për komentet e ndërkombëtarëve, sipas të cilëve diçka e tillë do të ndodhte vetëm kur këto vende të hyjnë në BE, Rama tha se ata “nuk na ndalojnë dot […]

Banka e Shqiperise bleu 109 milionë euro, leku vijon të jetë i fortë

Banka e Shqiperise bleu 109 milionë euro, leku vijon të jetë i fortë

Zhvlerësimi i paprecedentë i Euros këtë vit u frenua nga operacionet financiare të Bankës së Shqipërisë, e cila e duke ndërhyrë në tregun valutor, nuk lejoi që monedha e përbashkët Europiane të zbriste nën nivelin e 124 lekë.Më 5 qershor euro shënoi nivelin më të ulët të këmbimit që prej gati 10 vitesh, duke u […]

Bitcoin, si firmat piramidale në Shqipëri

Bitcoin, si firmat piramidale në Shqipëri

Bitcoin ka qenë çështja me e nxehtë e vitit. Njerëzit finaciarisht të paditur pyesin se çfarë po ndodh me të. Në flluskat financiare, fundi është shumë pranë kur amatorët fillojnë që të bëhen ekspertë. Në 1929, kur tregjet e aksioneve u mbivlerësuan, thuajse të gjitha kompanitë ishin fitimprurëse. Në kontrast, ka pak mbështetje për monedhat […]

Nënshkruhet marrëveshja, rritet bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë

Nënshkruhet marrëveshja, rritet bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë

Bashkëpunimi ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë do të njohë rritje pas nënshkrimit të marrëveshjeve për heqjen e barrierave burokratike që pritet të realizohen gjatë mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive në 27 nëntor në Korçë. Gjatë një takimi sot me ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi , ministri i Tregtisë dhe Industrisë Bajram Hasani, […]

Aeroporti i Tiranës i vetmi pa fluturime ndërkontinentale

Aeroporti i Tiranës i vetmi pa fluturime ndërkontinentale

Edhe Sarajeva i shtohet listës së aeroporteve që kryejnë fluturime ndërkontinentale, duke lënë Aeroportin e Rinasit të vetmin aeroport në rajon pa fluturime të kësaj natyre. Qatar Airways njoftoi se do të nisë fluturimet, 4 herë në javë me kryeqytetin e Bosnjës. Sarajeva nuk është i vetmi aeroport rajonal që operon me linja jashtë kontinentit. […]

Shifra e frikshme/ Qeveria ka dhënë 4.2 miliardë euro koncesione

Shifra e frikshme/ Qeveria ka dhënë 4.2 miliardë euro koncesione

Vlera totale e konçesioneve të dhëna nga shteti shqiptar tek privatët ka arritur në rreth 4.2 miliardë euro. Pas kërkesave të Fondit Monetar Ndërkombëtar, qeveria ka bërë për herë të parë publike përmasat e industrisë së konçesioneve. Rezultatet janë bërë pjesë e projektligjit të buxhetit 2018, përkatësisht në nenin 19 që thotë: “Tavani për vlerën […]

Infrastruktura, FMN: Shqipëria, në nivele të ulëta

Infrastruktura, FMN: Shqipëria, në nivele të ulëta

Fondi Monetar Ndërkombëtar e rendit Shqipërinë si vendin e parafundit për cilësinë e infrastrukturës edhe pse taksapaguesit shqiptarë kanë paguar miliarda euro për investime publike. Sipas FMN, për periudhën 2005-2016, qeveria shqiptare ka shpenzuar cdo vit mesatarisht 5.5 për qind të prodhimit kombëtar për vepra publike, kryesisht rrugë, porte dhe segmente të tjera të infrastrukturës. […]