Kulture

Lajme nga Bota

LifeStyle

Brenda vilës prej floriri të Meghan dhe Princ Harryt/ FOTO

Brenda vilës prej floriri të Meghan dhe Princ Harryt/ FOTO

Dasma e Princ Harryt dhe Meghan Markle ishte një ndër ngjarjet më të komentuara të këtij viti, e cila pushtoi për javë me rradhë faqet kryesore të gazetave…

Cili është simboli më i përdorur në flamujt kombëtarë ?

Cili është simboli më i përdorur në flamujt kombëtarë ?

Yjet, emblemat, mburojat, dielli, hëna: këto janë disa nga simbolet që gjejmë më shpesh në flamujt kombëtarë. Por në çdo flamur ata kanë një kuptim të ndryshëm.Simboli më…

Të qash i bën mirë mendjes

Të qash i bën mirë mendjes

A e dinit që të qarit i bën mirë mendjes? Ky gjest, i parë negativisht nga shoqëria, ka shumë avantazhe për ne. Ndoënjherë, kemi tendencën të shfryhemi jashtë…

Travel

  • Sport
  • Showbiz
  • Shkenca
  • Shendeti
  • English

Historia

1912/Delegatët e Kuvendit të Vlorës (emrat)

1912/Delegatët e Kuvendit të Vlorës (emrat)

Kuvendi i Vlorës i mbajtur më 28 nëntor deri më 7 dhjetor 1912, kishte vlerën e një mbledhje kushtetuese. Ai shpalli pavarësisë dhe formoi…

Masakra e Çameve dhe fashizmi

Masakra e Çameve dhe fashizmi

Çamëria! Sa vrer është derdhur për gati 50 vjet mbi banorët e saj autoktonë! Sa viktima, sa krime, sa masakra ka përjetuar popullsia e…

Intervista

Rëndesia e psikologut në jetën tonë !

Rëndesia e psikologut në jetën tonë !

Intervistë me psikologen e njohur Antonela Rama (Psikologe Klinike) Fusha e karrierës në psikologji është një nga fushat më sfiduese dhe interesante sot . Psikologët janë profesionistë të…

Bullizmi në shkollat e vendit tonë !

Stresi kryefjala e diteve te sotme…

Krimi ” pushton” familjen shqiptare !

Dossier

Del dokumenti, Enver Hoxha ngeli katër herë në klasë.

1945 / Pushkatimi Ndue Palit te Zalli i Kirit

Gjuha Shqipe

Gjuha Shqipe – studim