Mijëra evakuohen pas prishjes së dy digave në Michigan,qyteti Midland nëntë metra ujë .

Mijëra evakuohen pas prishjes së dy digave në Michigan,qyteti Midland nëntë metra ujë .

GLANDWIN COUNTY, Mich.- Banorët e Edenville dhe Sanford në Michigan janë urdhëruar të evakuohen pas thyerjes së dy digave, duke bërë që guvernatorja Gretchen Whitmer të deklarojë një gjendje të jashtëzakonshme për zonën. Midland mund të jetë nën nëntë metra ujë – niveli historik i ujit nga përmbytja e flakëve – sipas guvernatorit. Deri më […]

Coronavirus live updates: US death toll approaching 90,000

Coronavirus live updates: US death toll approaching 90,000

The novel coronavirus pandemic has now killed more than 310,000 people worldwide. More than 4.5 million people across the globe have been diagnosed with COVID-19, the disease caused by the new respiratory virus, according to data compiled by the Center for Systems Science and Engineering at Johns Hopkins University. The actual numbers are believed to […]

SHBA: Vaksina kundër Covid-19, sukses në testimin tek majmunët

SHBA: Vaksina kundër Covid-19, sukses në testimin tek majmunët

Një vaksinë kundër koronavirusit duket se ka mbrojtur nga sëmundja gjashtë majmunë. Kjo, jep shpresa për vaksinën e shumëpritur që tani po testohet tek njerëzit.Sidoqoftë, suksesi tek kafshët nuk garanton suksesin edhe tek njerëzit.Një grup majmunësh u ekspozuan ndaj virusit sars cov 2 dhe gjashtë kafshët që ishin vaksinuar, kishin më pak virus në mushkëri […]

Amerika furnizon me mjete ushtarake Kosovën

Amerika furnizon me mjete ushtarake Kosovën

Njëzet e katër automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, e cila pritet të themelohet me miratimin e tri ligjeve në Kuvendin e Kosovës.Seanca për themelimin e Ushtrisë së Kosovës është parashikuar për në datën 14 dhjetor në […]

Rooney e mbyll me Anglinë, Gjermania “ringjallet” ndaj Rusisë

Rooney e mbyll me Anglinë, Gjermania “ringjallet” ndaj Rusisë

Anglia i dha lamtumirën sulmuesit Wayne Rooney, i cili luajti rreth 35 minuta në miqësoren ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në atë që ishte ndeshja e tij e 120 me fanellën e “Tre luanëve”.Sulmuesi debutoi me fanellën e Anglisë në vitin 2003 dhe pas 15 vitesh, vendosi të luajë ndeshjen e lamtumirës në mitikun […]