Si te largojme shenjat të shkaktuara nga luhatjet e peshës

Si te largojme shenjat të shkaktuara nga luhatjet e peshës

Strijat ose shenjat e shkaktuara në lëkurë nga luhatjet e peshës janë një nga shqetësimet më të mëdha të një gruaje. Kur vjen puna tek paraqitja e jashtme. Ka shumë gra të cilat i përshkruajnë strijat si një njollë e keqe e bukurisë së jashtme të një femre. Rëndom besohet se strijat janë një pasojë […]

Stresi – Si e Dëmton Tiroiden dhe Cilat Janë Kurat Natyrale

Stresi – Si e Dëmton Tiroiden dhe Cilat Janë Kurat Natyrale

Stresi është një nga armiqtë më tinzarë për shëndetin. Prania e tij mund të shkaktojë kaos në çdo qelizë të organizmit.Në rastin e tiroides, stresi mund të përkeqësojë funksionin e saj dhe të shkaktojë atë që njihet si hipertiroidizëm ose prodhimi të tepërt të hormonit të tiroides. Lidhja Mes Stresit Dhe Hipertiroidizmit Stresi dhe hipertiroidizmit […]

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kamomili është një prej bimëve mjekësore më të lashta në glob.Kjo lule që i përngjason diellit, është ndër më të përdourat dhe më të studiuarat nga mjekësia moderne.Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të gjithë botën.Kamomili është një nga çajrat më popullorë edhe në Shqipëri.Ai […]

Kimioterapia, “të vërtetat” dhe “gënjeshtrat”

Kimioterapia, “të vërtetat” dhe “gënjeshtrat”

Në Kongresin Ndërkombëtar në Romë, numrat që lidhen me rastet e kancerit dhe teknikat e reja të ndërhyrjes. Ju nuk bëheni radioaktivë dhe flokët tuaj bien vetëm nëse truri është i rrezatuar Në Itali, rreth 366,000 raste të reja të sëmundjes diagnostikohen çdo vit (rreth 1,000 në ditë), nga të cilat rreth 54% janë te […]

Pse Duhet Kontrolluar Skadenca e Ujit në Shishe

Pse Duhet Kontrolluar Skadenca e Ujit në Shishe

Data e skadimit e ujit të ambalazhuar në shishe plastike është data kur plastika fillon të prishet dhe lëshon kimikatet e saj në ujë.Është njohuri e zakonshme që ju nuk duhet të pini nga shishet e ujit që keni lënë në një makinë të nxehtë, sidomos kur temperaturat e motit janë të larta.Por kur është […]

Çaji Shërues I Shegës Dhe Piperit Të Zi Kundër Gripit Dhe Alergjive

Çaji Shërues I Shegës Dhe Piperit Të Zi Kundër Gripit Dhe Alergjive

Piperi i zi është një erëz që përshkruhet si një ilaç shërues për organizmin.Ai është efikas në trajtimin e një sërë çrregullimesh shëndetësore siç janë problemet me tretjen por edhe për pastrimin e gjakut.Për më tepër, sipas të dhënave të AgroWeb.org, piperi i zi është një erëz që stimulon sistemin imunitar, pjesa më e madhe […]

Lule Basani Me Vaj Ulliri – Si Te Përgatisni dhe Përdorni Kurën e Shendetit për 30 ditë

Lule Basani Me Vaj Ulliri – Si Te Përgatisni dhe Përdorni Kurën e Shendetit për 30 ditë

Mjekësia popullore vajin e ullirit me lule basani e përdor si një kurë për gastritin dhe ulçerën Praktika e përzierjes së lules së basanit në vajin e ullirit është e njohur në shumë kultura.Masa që përfitohet është përdorur që në lashtësi për kurimin e plagëve të ndryshme, si prerjet apo djegiet e lëkurës.Kjo lule njihet […]

Pluhuri i Trëndafilit të Egër Largon Dhimbjen e Reumatizmës në 90 Përqind të Rasteve

Pluhuri i Trëndafilit të Egër Largon Dhimbjen e Reumatizmës në 90 Përqind të Rasteve

Në Shqipëri, rastet e pacientëve që vuajnë nga reumatizma janë në rritje duke prekur edhe moshat nën 30-vjeç. Shkak është stili i keq jetesës dhe kequshqyerja.Reumatizma është një sëmundje që ka të bëjë me dëmtimin e kyçeve të trupit, të cilat në çdo lëvizje të trupit shkaktojnë dhimbje.Mjekët deklarojnë se një regjim i dobët ushqimor […]

Kura 5 Ditore me Mjaltë dhe Hudhra – Efekte të Forta në Organizëm

Kura 5 Ditore me Mjaltë dhe Hudhra – Efekte të Forta në Organizëm

Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet.Ky ritëm është shkaktar i shumë sëmundjeve të rrezikshme siç është diabeti, mbipesha, problemet me tretjen e të tjera.Regjimet e shëndetshme ushqimore janë kthyer në një mënyrë efikase për ta ushqyer trupin me vitamina e minerale.Hudhra dhe mjalti janë dy përbërës të rëndësishëm të […]