Karkaleca me ananas

Karkaleca me ananas

Përbërësit për 2 persona:• 250g ananas i freskët, i prerë në kubikë të vegjël • 10 karkaleca të freskët e të qëruar • vaj ulliri • fara susami • lëngu i një gjysme limoni • oriz i bardhë i zier, dhe në fund i përgatitur me kripë e vaj ulliri për ta shoqëruar Përgatitja: 1.Në […]

Qeska çokollate me portokall

Qeska çokollate me portokall

Këtë desert askush nuk do të mund harrojë, si për dukjen, ashtu edhe për shijen që ka! Ngjishni brumin e zakonshëm për palapeta, vetëm shtoni dy lugë kakao.Piqni, dhe në mes të palapetës qitni një lugë të plotë krem çokollate dhe disa copë të prera portokalli.Mblidheni palapetën ashtu që të bëni në formë qeske si […]

Qofte me mish peshku

Qofte me mish peshku

Një recetë e thjeshtë dhe e shijshme. Një gatim i ushqyeshëm për të gjithë familjen. Përbërësit: – 1 kg peshk (bakalaro), – 1 tufë perimesh për supë, – 1 qepë, – kripë, – piper, – spec të ëmbël, – 4 vezë, – 2 thelpinj hudhre, – vaj për fërgim. Përgatitja: 1. Perimet për supë zieni […]