Karkaleca me ananas

Karkaleca me ananas

Përbërësit për 2 persona:• 250g ananas i freskët, i prerë në kubikë të vegjël • 10 karkaleca të freskët e të qëruar • vaj ulliri • fara susami • lëngu i një gjysme limoni • oriz i bardhë i zier, dhe në fund i përgatitur me kripë e vaj ulliri për ta shoqëruar Përgatitja: 1.Në […]

Nutellamisu

Nutellamisu

Një pako keksa tiramisu Një pako maskarpone (1.75 gr) 250 ml hopla 500 ml qumësht 4 lugë gjelle nutella Një vanilje sheqer Një lugë kafe Hapat: Fillimisht, qumështin dhe nutellën i bëni bashkë në një enë dhe i vloni. Pastaj keksat tiramisu i zbutni në qumështin e vluar me nutellë dhe i shtrini në tepsi. […]

Supë me Gështenja

Supë me Gështenja

PërgatitjaHiquni lëkurën gështenjave, ndajini ne mes . Pastroni ndonjë vijëz të errët që gjendet brenda tyre . Lërini të ziejnë në një tenxhere me ujë dhe kripë për rreth tri orë. Pas kësaj shtoni orizin, kripën sipas dëshirës dhe pak majdanoz. Supa është gati dhe tepër e shijshme… Për një shije ndryshe: Provoni të ndryshoni […]

Kasata me fruta

Kasata me fruta

Lëpirëset dhe kasatat e ftohta shijojnë shumë dhe na shuajnë etjen në këto ditë të nxehta, por për t’i bërë sa më të shëndetshme ne kemi zgjedhur frutat! Një ide nga Martha Steëart për të gjithë pjestarët e familjes Perberesit: Fruta të stinës (kivi, luleshtrydhe, boronica, pjeshkë, mango e të tjera) lëng sipas dëshirës (Fanta, […]

Pijet me ngjyre jeshile jane më të shëndetshme , mesoni disa nga recetat..

Pijet me ngjyre jeshile jane më të shëndetshme , mesoni disa nga recetat..

Lëngjet më të shëndetshme janë ato që kombinojnë perimet dhe frutat. Në këtë mënyrë ofrohet një ekuilibër shumë i nevojshëm mes fibrës, proteinave, vitaminave dhe sheqerit që gjendet tek frutat. Këto lëngje përmbajnë pak sheqer dhe janë ideale për shëndetin. Lëngjet me bazë perimesh dhe frutash ndryshojnë nga lëngjet e shtrydhura. Këto lëngje përgatiten duke […]

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara

Kamomili është një prej bimëve mjekësore më të lashta në glob.Kjo lule që i përngjason diellit, është ndër më të përdourat dhe më të studiuarat nga mjekësia moderne.Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të gjithë botën.Kamomili është një nga çajrat më popullorë edhe në Shqipëri.Ai […]

Lule Basani Me Vaj Ulliri – Si Te Përgatisni dhe Përdorni Kurën e Shendetit për 30 ditë

Lule Basani Me Vaj Ulliri – Si Te Përgatisni dhe Përdorni Kurën e Shendetit për 30 ditë

Mjekësia popullore vajin e ullirit me lule basani e përdor si një kurë për gastritin dhe ulçerën Praktika e përzierjes së lules së basanit në vajin e ullirit është e njohur në shumë kultura.Masa që përfitohet është përdorur që në lashtësi për kurimin e plagëve të ndryshme, si prerjet apo djegiet e lëkurës.Kjo lule njihet […]

Reçeli i Shijshëm me Mollë – Si ta Përgatisni Lehtë në Shtëpi

Reçeli i Shijshëm me Mollë – Si ta Përgatisni Lehtë në Shtëpi

Për shumë amvisa shqiptare, përgatitja e reçelit është shpesh edhe një pasion.Receta që do të lexoni më poshtë garanton një reçel të shijshëm molle që nuk do të mungojë në mëngjeset e kaluara me familjen.Reçeli është fantastik me një shije që nuk ka të përshkruar apo të krahasuar. Megjithatë, ata që e kanë provuar shpjegojnë […]