Historike/ Shqiptarët me 32 deputetë në parlamentin e Maqedonisë së Veriut

Historike/ Shqiptarët me 32 deputetë në parlamentin e Maqedonisë së Veriut

Pas zgjedhjeve parlamentare, Maqedonia e Veriut pritet të ketë në kuvend 32 deputetë shqiptarë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat vendase. Ato i referohen të dhënave paraprake nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor. Deri më tani numri më i lartë i deputetëve shqiptarë . Që kanë dalë nga zgjedhjet, ka qenë 29, në vitin 2008. BDI nën […]

Maqedoni , hiqet pllaka simbol e Nënë Terezës shqiptaret ne proteste ….

Maqedoni , hiqet pllaka simbol e Nënë Terezës shqiptaret ne proteste ….

Qyteti i Shkupit do të gjejë zgjidhje për pllakën përkujtimore të Nënës Terezë në sheshin “Maqedonia”, pas reagimeve se nuk është e udhës që qytetarët të shkelin nëpër sipërfaqen e gjelbër për ta nderuar figurën e saj. Shilegov u takua me drejtorin e Qendrës përkujtimore.Parcela në të cilën tani është mbjellë barë i është shitur […]

Shkëndija fiton derbin e Maqedonisë, tifozët e Vardarit ofendojnë shqiptarët

Shkëndija fiton derbin e Maqedonisë, tifozët e Vardarit ofendojnë shqiptarët

Shkëndija e Tetovës është rikthyer te fitorja në kampionat, teksa ka mposhtur Vardarin e Shkupit me rezultatin 0-2 në derbin e “zjarrtë” të Maqedonisë.Nuk mungoi tensioni në këtë sfidë, teksa vendasit protestuan ashpër golin e parë të kuqezinjve të shënuar nga Emini.Sipas futbollistëve dhe tifozëve të Vardarit topi nuk e kaloi vijën fatale. Por gjyqtari […]