Kosova me dalje në det, shqetësohet media ruse: Shqiptarët tentojnë të bashkohen

Kosova me dalje në det, shqetësohet media ruse: Shqiptarët tentojnë të bashkohen

Nuk ka mbetur pa reagime takimi i kryeministrit të Shqipërisë dhe atij të Kosovës pardje në Tiranë. Edhe pse brenda vendit Edi Rama dhe Avdullah Hoti nuk prodhuan polemika. Media më e rëndësishme e Rusisë, që mbështet influencën e saj në Ballkan. I ka kushtuar një shkrim të posaçëm takimit Rama-Hoti . E në veçanti […]

Border between Kosovo and Albania will have one single checkpoint for both sides

Border between Kosovo and Albania will have one single checkpoint for both sides

The Interior Ministers of Albania and Kosovo signed an agreement that will unify the Customs inspection of people and goods.In presence of the Minister of Kosovo, but with the absence of Rama, the Interior Ministers signed the agreement for establishing the joint border checkpoints.What this agreement does is that goods and travellers will no longer […]

Prishtina do përballet me pasoja serioze”, NATO paralajmërim të fortë pas krijimit të Ushtrisë së Kosovës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar Prishtinën zyrtare se do të “përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës”.Sipas Stoltenbergut, ky proces po udhëhiqet “në një moment mjaft të papërshtatshëm, pa u respektuar procedurat”.Këto deklarata, kreu i Aleancës Veriatlantike i bëri në […]

Ndahen vazot për shortin e europianit, Shqipëria mund te bjere në grup me Kosovën ose Serbinë

Ndahen vazot për shortin e europianit, Shqipëria mund te bjere në grup me Kosovën ose Serbinë

Janë përcaktuar vazot për shortin e eliminatoreve të Euro 2020 që do të mbahet në 2 dhjetor, teksa Kombëtarja kuqezi bën pjesë në vazon katërt.Shqipëria ka zbritur kështu 1 vaze në krahasim me eliminatoret e Botërorit, gjithsesi shanset janë të mëdha për të siguruar një biletë në Kampionatin Europian.Interesant është fakti që mund të përballemi […]

Këto janë temat e mbledhjes së qeverive Shqipëri-Kosovë

Këto janë temat e mbledhjes së qeverive Shqipëri-Kosovë

Ditmir Bushati deklaroi nga qyteti i Kukësit se së shpejti do të zhvillohet takimi i radhës mes dy qeverive.Në kuadër të programit të bashkëpunimit ndërkufitar Shqipëri- Kosovë, financuar nga Bashkimi Evropian, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati deklaroi nga qyteti i Kukësit se së shpejti do të zhvillohet takimi i […]

Rama: Bashkimi Doganor me Kosovën do bëhet, nuk na ndalojnë dot

Rama: Bashkimi Doganor me Kosovën do bëhet, nuk na ndalojnë dot

Nga Kukësi ku zhvilloi mbledhjen e qeverisë, Kryeministri Edi Rama tha se Bashkimi Doganor Kosovë-Shqipëri do të ndodhë dhe askush nuk e ndalon dot këtë.I pyetur për komentet e ndërkombëtarëve, sipas të cilëve diçka e tillë do të ndodhte vetëm kur këto vende të hyjnë në BE, Rama tha se ata “nuk na ndalojnë dot […]