1985/Nxënësi që u dënua nga Spartak Braho dhe vuajti dënimin si minator në Qafë Bari

1985/Nxënësi që u dënua nga Spartak Braho dhe vuajti dënimin si minator në Qafë Bari

Nga Kastriot Dervishi Gjergj Tomor Hani është i datëlindjes 13.5.1969. Më 27.5.1985, ora 23.30, i vetëm tentoi të arratisej nëpërmjet liqenit në zonën e Linit, Pogradec. I pikasur nga ndriçimi i postës kufitare, kur ishte vetëm pak metra nga vija kufitare qëllohet me kallashnikov. Shpëton rastësisht, por dorëzohet për të mos u vrarë. U soll […]

Ushtari i Koresë së Veriut arratiset në Korenë e Jugut

Ushtari i Koresë së Veriut arratiset në Korenë e Jugut

Një ushtar verikorean është arratisur nga kufiri dhe ka kërkuar azil në Korenë e Jugut.Sipas lajmit të agjencisë Yonhap, në një deklaratë nga Shtabi i Përgjithshëm i Koresë së Jugut, thuhet se një ushtar i Koresë së Veriut duke u arratisur nga kufiri tokësor mes dy vendeve, ka kërkuar azil në Korenë e Jugut. Institucionet […]