Për Mëmëdhenë , Çerçiz Topulli

Për Mëmëdhenë , Çerçiz Topulli

15 korriku i këtij viti shënon 105 vjetorin e vrasjes së patriotit. Luftëtari i paepur çlirimtar shqiptar Çerçiz Topulli. Çerçiz Topulli u shqua si veprimtar i Rilindjes kombëtare shqiptare. Dhe e vuri gjithë jetën e tij në shërbim të lëvizjes për çlirimin dhe mbrojtjen e Shqipërisë. Është tejet frymëzuese të mendohet . Në një periudhë […]

Arizona and Texas counties hit hard by coronavirus bring in refrigerated trucks as morgues fill up

Arizona and Texas counties hit hard by coronavirus bring in refrigerated trucks as morgues fill up

With skyrocketing coronavirus hospitalizations in several states. Hard-hit counties in Arizona and Texas are preparing for the worst. By bringing in refrigerated trucks as morgues fill up. The US coronavirus outbreak hit nearly 3.5 million . Total infections Thursday morning and more than 137,000 reported deaths. According to a tally by Johns Hopkins University. Thirty-nine […]

Historike/ Shqiptarët me 32 deputetë në parlamentin e Maqedonisë së Veriut

Historike/ Shqiptarët me 32 deputetë në parlamentin e Maqedonisë së Veriut

Pas zgjedhjeve parlamentare, Maqedonia e Veriut pritet të ketë në kuvend 32 deputetë shqiptarë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat vendase. Ato i referohen të dhënave paraprake nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor. Deri më tani numri më i lartë i deputetëve shqiptarë . Që kanë dalë nga zgjedhjet, ka qenë 29, në vitin 2008. BDI nën […]

Fotot nudo që kanë thyer internetin.

Fotot nudo që kanë thyer internetin.

14 korriku njihet si Dita Ndërkombëtare e Nudos.VIP-at nuk presin një ditë si kjo. Por mund të pozojnë nudo gjatë gjithë vitit. Në fakt, është mirë që në këtë listë të veçohen yje si 39-vjeçarja Kim Kardashian. Sepse një pjesë e mirë e personazheve të njohur si ajo janë krenarë për trupin e tyre. Kështu […]

Vidhen llogaritë në Twitter të Bill Gates, Kim Kardashian, Joe Biden, Barack Obama e plot VIP-ave

Vidhen llogaritë në Twitter të Bill Gates, Kim Kardashian, Joe Biden, Barack Obama e plot VIP-ave

Hakerimi i profileve të ndryshme në rrjetet sociale . Eshtë sot një nga fenomenet më kërcënues .Në lidhje me të dhënat personale dhe identitetin! Por, kur “pre” e këtyre sulmeve kibernetike bien personazhe me reputacion publik. N gjarja merr përmasa të jashtëzakonshme. Prej ditës së djeshme, vjedhja e llogarive në Twitter të disa prej personaliteteve. […]

Studimi/ Psikologët: Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur se paratë

Studimi/ Psikologët: Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur se paratë

Shpesh herë, mendojmë të paturit një kuletë plot me para. Eshtë lumturia më e madhe që mund të përjetojmë. Por, psikologët kanë dëshmuar se: Ndjenjat tona të lumturisë janë në rritje kur blejmë diçka që duam. Apo edhe kur udhëtojmë. Sidoqoftë, ndjenja e kënaqësisë teksa marrim diçka të re, zhduket. Kurse ndjenja e aventurës së […]

Shkatërrohet grupi mafioz i drejtuar nga shqiptarët në Spanjë, 22 të arrestuar.

Shkatërrohet grupi mafioz i drejtuar nga shqiptarët në Spanjë, 22 të arrestuar.

Garda Civile e Spanjës ka arritur të shkatërrojë një organizatë kriminale. Ata trafikonin drogë dhe pastrim të parave . Në Valencia, duke arrestuar gjithsej 22 persona. Të prangosurit janë me origjinë shqiptare, rumune dhe spanjolle. Mosha e tyre ishte nga 35 deri 55 vjec. Në operacionin, të quajtur ILIRICO / VILLAJUANA, janë sekuestruar 2600 bimë […]

Gjiknuri: Nuk kemi 84 vota, do kërkojmë kompromis mbase edhe hapje listash

Gjiknuri: Nuk kemi 84 vota, do kërkojmë kompromis mbase edhe hapje listash

Përfaqësuesi i PS-së për Reformën Zgjedhore Damian Gjiknuri është shprehur se mazhoranca nuk i ka 84 vota. Për të kaluar në Kuvend Kodin e ri Zgjedhor. Ndaj do të marrë parasysh kërkesën e opozitës paralamentare . Për listat e hapura në këmbim të votave të tyre duke kërkuar në këtë mënyrë kompromisin. “Nuk përjashtoj mundësinë […]

Në Gramsh plas grushti, futbollisti godet gjyqtarin

Në Gramsh plas grushti, futbollisti godet gjyqtarin

Sherret në futbollin shqiptar janë një normalitet. Të mësuar me lajmet nga më të befasishme. Sot në televizione u raportua një sherr gjatë ndeshjes Gramshi-Ada. Një futbollist i ekipit verior ka goditur gjyqtarin kryesor. Ky i fundit akordoi penallti në favor të ekipit vendës. Gramshi ka fituar 4-0. Në pjesën e dytë, 29-vjeçari V.P. goditi […]

Deklarata bombë: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi”

Deklarata bombë: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi”

Më në fund ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë ka folur. John Bolton ka vënë gishtin për të treguar ideatorët e vërtetë të idesë së shkëmbimit të territoreve. Ai ka përmendur me emër Hashim Thaçin dhe Aleksandër Vuçiçin. Si ideatorë të një projekti që ai nuk e ka kundërshtuar. “Nuk ka qenë ideja ime shkëmbimi […]

1 2 3 11