Habit Zoran Zaev: Jam shqiptar

Habit Zoran Zaev: Jam shqiptar

Kryeminsitri i Maqedonisë, Zoran Zaev i ka befasuar të gjithë pasi ka deklaruar se është shqiptar. “Unë kam prejardhje shqiptare ortodokse, si nga gjyshja, ashtu edhe nga gjyshi që nga Ilirët e Strumicës që kur pranuan besimin ortodoks. Me kalimin e kohës, sllavët, kryesisht me dhunë na asimiluan dhe imponuan gjuhën maqedonase. Mirëpo e gjitha […]

Dodik nuk e ndal shovinizmin: Bosnja nuk do ta njohë Kosovën

Dodik nuk e ndal shovinizmin: Bosnja nuk do ta njohë Kosovën

Kryetari i Republikës Serbe, Millorad Dodik, deklaroi sot se Bosnja dhe Hercegovina nuk do të pranojnë Kosovën si shtet, pasi për këtë, sipas tij, nuk ka konsensus. “Kjo varet nga Republika Serbe dhe nuk ka politikan në Republikën Serbe dhe nga Republika Serbe që do të bënte këtë”, tha Dodik për mediat serbe. Sipas tij, […]

Itali, zbarkon varka me 400 emigrantë dhe 26 gra të vdekura

Itali, zbarkon varka me 400 emigrantë dhe 26 gra të vdekura

Një tjetër tragjedi në det lidhur me fenomenin e fluksit të emigrantëve: një anije me rreth 400 emigrantë dhe kufoma të 26 grave zbarkoi në portin e Salerno.”Është një tragjedi e njerëzimit, mendoj se avokati do të fillojë menjëherë për të vlerësuar nëse kjo mund të jetë po vrasje”, tha prefekti i Salernos, Salvatore Malfi. […]

Këta janë emrat e 19 kosovarëve të dënuar në Maqedoni

Këta janë emrat e 19 kosovarëve të dënuar në Maqedoni

Nga 25 të dënuarit në “Grupin Kumanova”, sot në Maqedoni, 19 prej tyre janë shtetas të Kosovës Më poshtë mund t’i lexoni emrat e të gjithë kosovarëve që janë dënuar të enjten në Maqedoni, shkruan arbresh.info. Enver Hoxha- Klai, qytetar i Kosovës njëkohësisht shtetas i Gjermanisë është dënuar me 40 vite burg, Lendrit Rustemaj, i […]

Brnabiq: Shqiptarët e Luginës nuk mund të kenë pasaporta të Kosovës

Brnabiq: Shqiptarët e Luginës nuk mund të kenë pasaporta të Kosovës

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq gjatë takimit me këshillat e pakicave ka thënë se nuk është folur për deklaratat se shqiptarët e jugut të Serbisë mundë të përfitojnë pasaportën dhe shtetësinë e Kosovës. Ajo theksoi se kjo është në kundërshtim me kushtetutën e Serbisë. “Nuk kemi biseduar për atë dhe se nuk është temë e […]

Greqi, shmanget atentati me bombë ndaj presidentit Pavlopoulos

Greqi, shmanget atentati me bombë ndaj presidentit Pavlopoulos

Antiterrori grek është vënë në alarm pas gjetjes së një bombe në aksin Korinth-Tripoli. Sipas burimeve policore, mekanizmi shpërthyes u gjet mesditën e së premtes, prej punonjësve të mirëmbajtjes së autostradës, i cili njoftoi autoritetet. Policia mundi të kryejë shpërthim të kontrolluar për të çaktivizuar bombën, e cila ishte e përbërë prej dinamiti të lidhur […]

Thellohet përplasja/ Athina, deklarata lufte Turqisë!

Thellohet përplasja/ Athina, deklarata lufte Turqisë!

Ka ardhur e menjëhershme dhe mjaft e ashpër përgjigjja e Athinës zyrtare për rihapjen e çështjes së ishujve të Egjeut nga ana e Turqisë. Pas deklaratave të djeshme të ministrit të Jashtëm turk, Mevlut Caushoglu gjatë një interpelance në parlament, ku deklaroi se zona e disa ishujve të Egjeut ka status të kontestueshëm dhe se […]

Maqedoni , kalon projektligji gjuha Shqipe do behet zyrtare .

Maqedoni , kalon projektligji gjuha Shqipe do behet zyrtare .

Qeveria në Shkup ka miratuar më në fund projektligjin për përdorimin e gjuhëve, ligji shumë i debatuar dhe i kërkuar me forcë nga partitë shqiptare në Maqedoni. Në projektligj, i cili tashmë pritet t’i kaloi Kuvendit për diskutime në muajin shtator, parashikohet se veç gjuhës maqedonase, gjuhë zyrtare është dhe shqipja dhe alfabeti i saj. […]

BE në krahë të Rusisë, premton të hakmerret ndaj SHBA-së

BE në krahë të Rusisë, premton të hakmerret ndaj SHBA-së

Bashkimi Europian ka shprehur shqetësimin e saj në lidhje me planet e SHBA-së për të imponuar sanksione të reja ndaj Rusisë, të cilat mund të dëmtojnë kompanitë e energjisë. Komisioni i BE është alarmuar, pasi Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së votoi në favor të masave, pavarësisht kundërshtimit nga Donald Trump. Ata janë të shqetësuar se […]