Danimarka nis punën: Mur në kufi me Gjermaninë

Danimarka nis punën: Mur në kufi me Gjermaninë

Ndërsa Donald Trump nuk po mundet të sigurojë paratë për murin e tij të shumëdëshiruar në kufirin me Meksikën, që do të ndalonte kalimet e paligjshme, Danimarka ka nisur ndërkohë të ndërtojë një gardh rreth 70 km të gjatë, në kufirin me Gjermaninë, për të mbajtur larg derrat e egër. Kjo, sipas zyrtarëve, ka si […]

200 mln euro borxhe të prapambetura, FMN: Ndalni menjëherë koncesionet pa garë

200 mln euro borxhe të prapambetura, FMN: Ndalni menjëherë koncesionet pa garë

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka kërkuar qeverisë të paguajë sa më parë borxhet e prapambetura ndaj biznesit, duke i dhënë fund një herë e përgjithmonë këtij fenomeni që, sipas tij, dëmton ekonominë.Në raportin e fundit për Shqipërinë, FMN-ja vlerëson se detyrimet që shteti ka ndaj privatëve kanë arritur 200 milionë euro, nga të cilat […]

4 “mëkate seksuale” të grave

4 “mëkate seksuale” të grave

Seksualiteti i grave është në përgjithësi më i ndërlikuar se ai i burrave, kështu që edhe gratë shpeshherë bëjnë gabime që u kushtojnë kënaqësi dhe… orgazma! Specialistja në temat e seksit dhe lidhjes, Trejsi Koks, na zbulon katër “mëkatet seksuale” më të shpeshta të grave dhe si ndikojnë ato në jetën e tyre erotike. 1. […]

Një Portokall Në Ditë – Shtatë Përfitime Për Organizmin

Një Portokall Në Ditë – Shtatë Përfitime Për Organizmin

Portokalli është agrumja më e preferuar e miliona njerëzve në botë.Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe athtësisë, portokalli është plot shije dhe mbi të gjitha plot vlera Ekspertët thonë se portokalli duhet ngrënë çdo ditë sepse prej tij organizmi merr 7 përfitime të menjëhershme. Sy të shëndetshëm dhe shikim të mprehtë Portokalli përmban shumë […]

Cilat janë dokumentat që ju duhen për të rinovuar kartën dhe pasaportën

Cilat janë dokumentat që ju duhen për të rinovuar kartën dhe pasaportën

Radhë të gjata dhe fluks qytetarësh është vërejtur ditët e para të janarit në zyrat e gjendjeve civile, për shkak të nevojës së rinovimit të kartave të identitetit dhe pasaportave. Duke qenë se shpërndarja e kartave të identitetit nisi për herë të parë në vitin 2009, pikërisht afati 10-vjeçar i përdorimi të tyre, pritej të […]

Koha kur e hani mëngjesin ndikon në kualitetin e gjumit

Koha kur e hani mëngjesin ndikon në kualitetin e gjumit

Gjumi është proces shumë i rëndësishëm kur flitet për shëndetin e një personi – mungesa e gjumit mund të shpijë në sëmundje serioze shëndetësore, si diabeti. Në mënyrë që të keni një shëndet të mirë, ekspertët rekomandojnë t’i bëni tetë orë gjumë të kualitetit të mirë.Por, moti i ftohtë gjatë dimrit vërtet se mund t’jua […]

Stresi kryefjala e diteve te sotme…

Stresi kryefjala e diteve te sotme…

Nga: Malvina Kocllari Jeta e secilit prej nesh eshte mbushur jo vetem me momente te bukura, por edhe me momente te veshtira, me probleme te ndryshme, qe shoqerohen me prezencen e stresit. Stresi ne vetvete nuk eshte nje semundje e mirefillte por eshte nje gjendje. Nje gjendje qe ditet e sotme trajtohet si semundje e […]

Krimi ” pushton” familjen shqiptare !

Krimi ” pushton” familjen shqiptare !

Nga psikologe : Antonela Rama Shoqëria jonë çdo ditë ballafaqohet nga aktet barbare të krimit në familje . Krimi po banalizohet deri në kufijtë e absurdit dhe “kapja ” e familjes shqiptare nga instiktet shtazore janë produkt i një shoqërie të pa emancipuar që nuk edukon dot vlerat e të mirës dhe të keqes . […]