Lëngu i Qepës Kundër Njollave Të Moshës

Një përmbajtje e tillë, e bën lëngun e qepës ideal kundër njollave të moshës që shfaqen në lëkurë.

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur . Dhe me shumë mundësi e padëgjuar. Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor . Falë vlerave të jashtëzakonshme që ka për shëndetin e njeriut.

Ai është shumë i pasur me fibër, vitaminat B6, C, flavonoidë, kalçium, magnez, kalium, selenium dhe fosfor. Një përmbajtje e tillë, e bën lëngun e qepës ideal kundër njollave të moshës që shfaqen në lëkurë.

Si Të Përdorni Lëngun e Qepës Kundër Njollave Të Moshës

Qepa përmban sulfur dhe acide të rëndësishme për lëkurën. Ekspertët këshillojnë prerjen e qepës në disa feta . Të cilat mund të fërkoni zonat e njollosura. Një alternativë tjetër është që të përzieni një lugë gjelle me lëng qepe me dy lugë gjelle me mjaltë.

Maskën mbajeni në lëkurë për 15 minuta. Kjo kurë duhet përdorur dy herë në ditë.

Kura Të Tjera Natyrale Kundër Njollave Të Moshës.

Njollat e moshës mund të shfaqen në zonat e fytyrës, shpinës, qafës, kraharorit, shpatullave e duarve. Arsyeja kryesore e shfaqjes së tyre është kryesisht ekspozimi në diell.

Lëngu i Limonit

Acidi citrik tek limoni ka efekt zbardhues dhe eliminon qelizat e vdekura. Ekspertët thonë se mund të fërkoni njollat  e moshës me feta limoni. Dhe pas 30 minutash ta shpëlani lëkurën.

Uthulla e Mollës

Këshillohet përzierja e uthullës së mollës me vaj ulliri . Pas kesaj nis aplikimi i saj në lëkurë çdo ditë. Pas 20 minutash mund ta shpëlani me ujë të vakët . Nga kjo do të vëreni se lëkura do të jetë e butë.

Rrika

Rrika është e pasur me vitaminë C e cila ngadalëson prodhimin e melaninës. Ajo është përgjegjëse për pigmentimin e lëkurës. Ju mund ta grini një copë rrikë në rende . Me tej ta përzieni me çerek filxhani me uthull molle. Lërini përbërësit për 2 javë dhe më pas kullojeni lëngun. Me të mund të lyeni lëkurën tre herë në ditë për të paktën një muaj.

Kosi

Kosi është i pasur me acid laktik i cili eliminon qelizat e vdekura të lëkurës. Kosin mund ta aplikoni direkt në lëkurë . Pas 20 minutash ta shpëlani atë me ujë të ftohtë. Një alternativë tjetër është që të përzieni një lugë gjelle me kos dhe dy lugë gjelle me tërshërë pluhur dhe një lugë çaji me lëng limoni. Këtë maskën mund ta vendosni në lëkurë dhe ta mbani për 30 minuta dhe më pas ta shpëlani me ujë të ftohtë./agroweb

You must be logged in to post a comment Login