Shumica e qeverive janë ende duke këshilluar kundër udhëtimit ndërkombëtar “jo-thelbësor”. Një mori destinacionesh të njohura kanë filluar të lehtësojnë masat e tyre të bllokimit. Kufizimet e kufijve po shkojnë drejt pritjes së turistëve.

Në fillim të këtij muaji, Bashkimi Evropian zbuloi një plan veprimi për të rihapur kufijtë e tij të brendshëm. Ndërsa vendet si Estonia, Letonia dhe Lituania kanë hapur kufinjte per njera tjetren.

Një numër i ishujve të Karaibeve po përgatiten të hapin dyert e tyre për vizitorët e huaj në qershor. Destinacione si Meksika dhe Tajlanda po planifikojnë të hapin përsëri rajonin

Jeni një nga shumë udhëtarët që prisni me padurim lajme se ku mund të udhëtoni për këtë vit? Këtu është një udhëzues për destinacionet kryesore që po bëjnë plane për rihapjen.Ka disa nga ata që po mbajnë kufijtë e tyre të mbyllur fort tani për tani.

Qipro

Qiproja është e prirur për të rikthyer industrinë e saj të turizmit në rrugë të mbarë. Zyrtarët po ofrojnë të mbulojnë kostot e çdo turisti që del pozitiv për Covid-19. Kjo oferta eshte per ata qe shkojne me pushime në vendin ishull mesdhetar.

Sipas një letre të ndarë me CNN, qeveria qipriote do të paguajë për strehim, si dhe ushqim, pije dhe ilaçe për turistët që sëmuren me koronavirus gjatë vizitës së tyre. Plani i detajuar u përcaktua në një letër me pesë faqe, të lëshuar për qeveritë, linjat ajrore dhe operatorët turistikë në 26 maj.

Zyrtarët kanë caktuar një spital me 100 shtretër për udhëtarët e huaj që dalin pozitiv. Një “hotel karantinë” me 500 dhoma do të jetë në dispozicion per familjet e pacientëve dhe “kontakteve të ngushta”.
“Udhëtaret do të duhet të përballojë vetëm koston e fluturimit të riatdhesimit, në bashkëpunim me agjentin e tyre .

Ministri i Transportit

Lajmi erdhi menjëherë pasi Ministri i Transportit i Qipros Yiannis Karousos njoftoi se hotelet në vend do të rihapen më 1 qershor. Ndërsa udhëtimet ndërkombëtare ajrore do të fillojnë përsëri në 9 qershor.
Pasi të hapet destinacioni, vizitorët do jene nga vetëm vendet e zgjedhura qe lejohen të hyjnë.

Zyrtarët kanë lëshuar një listë të vendeve për t’u dhënë qasje në Qipro në dy faza të veçanta. Fluturimet e ardhshme nga Greqia, Malta, Bullgaria, Norvegjia, Austri, Finlanda, Sllovenia, Hungaria, Izraeli, Danimarka, Gjermania, Sllovakia dhe Lituania do të autorizohen së pari.

Nga 20 qershori, Qipro do të lejojë gjithashtu fluturime hyrëse nga Zvicra, Polonia, Rumania, Kroacia, Estonia dhe Republika Ceke. Mbretëria e Bashkuar dhe SH.B.A., të dy të listuara në mesin e kombeve me numrin më të madh të vdekjeve mungojne.

Sidoqoftë, lista do të zgjerohet për të përfshirë vendet e mëtejshme në muajt e ardhshëm. Udhëtarët që shkojnë në Qipro duhet të japin një certifikatë të vlefshme që vërteton se kanë dale negativ për Covid-19. Ata do t’i nënshtrohen kontrolleve të temperaturës gjatë mbërritjes, si dhe testimit të rastësishëm gjatë udhëtimit të tyre.

Destinacioni tashmë ka vendosur masa për të mbrojtur udhëtarët dhe banorët. Sigurimi i stafit të hotelit që të veshin maska ​​dhe doreza. Duhen dezinfektuar rregullisht shazllonet. Tavolinat në restorante, bare, kafene dhe pijet, të paktën dy metra (6.5 këmbë) larg.
Turizmi përbën të paktën 15% të ekonomisë së Qipros.

Bali

Bali gjithashtu ka qenë i suksesshëm në kontrollin e shpërthimit të koronavirusit. 350 raste të konfirmuara në kohën e shkrimit, gjithsej katër vdekje. Ishulli Indonezik tani shpreson të mirëpresë turistët deri në tetor.

Me kusht që nivelet e tij të infeksionit të qëndrojnë të ulëta.
Ni Wayan Giri Adnyani, sekretari i ministrisë, Yogyakarta, me vendndodhje në ishullin Java deklaroj: Ka të ngjarë të rihapet së pari, së bashku me provincën e ishujve Riau.

Ekonomia e Bali varet jashtëzakonisht nga turizmi dhe numri i vizitorëve ka ardhur duke u rritur vitet e fundit. 6.3 milion njerëz e kane vizituar ne 2019. “Koronavirusi ka shembur ekonominë baline … ka qenë një rënie e madhe që nga [mesi i marsit]. Kur u vendosën masa për distancimin shoqëror. Një udhëzues turesh në Bali, tha për ABC News në prill. “Asnjë turist, as para”.

Të gjithë shtetasit e huaj, përveç diplomatëve and banorëve të përhershëm aktualisht janë të ndaluar nga Indonezia. Kushdo që hyn në ishull duhet t’i nënshtrohet një testi dhe të sigurojë një letër ku thotë se ata janë të lirë nga Covid-19.

Eshtë e paqartë se cilat do të jenë kërkesat e hyrjes nëse hiqen kufizimet më vonë këtë vit.Nuk dihet nëse Bali do të pranojë udhëtarët nga rajone të prekura keq nga pandemia. Sidoqoftë, zyrtarët e turizmit kanë kërkuar që një “marreveshje udhëtimi” të zbatohet midis Bali dhe Australisë.

Tailanda

Tajlanda ka qenë prej kohësh ndër destinacionet kryesore për udhëtarët, duke marrë afro 40 milion turistë të huaj vitin e kaluar. Pavarësisht, vizitorëve u është ndaluar hyrja në vendin e Azisë Juglindore që nga muaji Mars për shkak të pandemisë.

Ndërsa numri i rasteve këtu ka qenë relativisht i ulët në krahasim me destinacionet e tjera. Tajlanda ka raportuar 3000 raste të konfirmuara dhe 50 vdekje. Zyrtarët nuk kanë ndonjë shans kur bëhet fjalë për rihapjen e vendit. Ende varet nga situata e shpërthimit, por mund të shohim kthimin turistëve nga tremujori i katërt i këtij viti “, tha Yuthasak Supasorn. Guvernatori i Autoritetit të Turizmit të Tajlandës (TAT) tha për CNN Travel.

Me vazhdoi të thote se do të ketë kufizime dhe se kush mund të vizitojë vendin. “Ne nuk do të hapim të gjitha menjëherë,” shtoi ai. “Ne jemi ende në gatishmëri të lartë” Ne duhet të shikojmë vendin e origjinës [të udhëtarëve] për të parë nëse situata e tyre është përmirësuar me të vërtetë. “Kjo do të thotë se Tajlanda nuk ka të ngjarë për të hapur kufijtë e saj për udhëtarët nga destinacionet që nuk duket se kanë nën kontroll situatën e koronavirusit.

Leja per turistet

Atyre që u jepet leja për të hyrë mund t’u ofrohen “pako me qëndrim të gjatë” në zona të izoluara “. Keshtu monitorimi shëndetësor mund të kontrollohet lehtësisht,” siç janë ishujt e largët të Koh Pha Ngan dhe Koh Samui. Sidoqoftë, kufijtë e Tajlandës janë mbyllur tani për tani. Ndalimi i fluturimeve tregtare ndërkombëtare që vijnë – duke përjashtuar fluturimet e riatdhesimit.

Kohët e fundit deri më 30 qershor dhe Aeroporti Ndërkombëtar Phuket mbetet e mbyllur. Si rezultat, TAT vlerëson se numri i vizitorëve do të bjerë në 14 deri në 16 milion këtë vit. Të ngjashme me shumë destinacione të tjera globale. Tajlanda aktualisht është duke u përqëndruar në turizmin vendas.

Në fakt, disa vendpushime dhe hotele kanë shumë. Lehtësi iu dha hapja përpara për të rihapur. Hua Hin, e vendosur rreth 200 kilometra (124 milje) në jug të Bangkok, duke qenë një prej tyre. Qendrat e blerjes, muzetë, tregjet dhe disa atraksione turistike gjithashtu kanë jane duke rihapur dyert e tyre. Grand Bangkok Pallati për shkak të rihapjes më 4 qershor.

France

Franca ishte vendi më i vizituar në botë para pandemisë koronavirus.
Tani, si pjesa tjetër e BE-së, kufizimet ekzistojnë aktualisht në të gjitha udhëtimet jo-thelbësore nga jashtë Zonës Shengen. Udhëtarët që hyjnë në vend, me përjashtim të qytetarëve të BE-së ose të ardhurve nga Britania e Madhe, do t’i nënshtrohen një karantine të detyrueshme 14-ditore të koronavirusit.

Megjithëse qeveria ngadalë po heq masat e bllokimit, me udhëtimet e makinave deri në 100 kilometra të lejuara. Plazhet fillojnë të rihapen, zyrtarët kanë bërë të qartë që vendi nuk po nxiton të lehtësojë kufizimet e kufirit . “Që nga fillimi i krizës, mbyllja e kufijve është rregull, dhe autorizimi për të kaluar një kufi është përjashtim.

“Ne duhet ta ruajmë këtë mbrojtje, kjo nuk do të ndryshojë së shpejti,” tha Ministri Francez i Brendshëm Christophe Castane gjatë një konference televizive për shtyp në fillim të këtij muaji.Kryeministri Edouard Philippe kohët e fundit njoftoi një paketë stimuluese prej 19.4 miliardë dollarë për të forcuar sektorin e saj të dhimbshëm të turizmit.

“Ajo që është e mirë për turizmin është shpesh e mirë për Francën, ajo që godet turizmin godet Francën,” tha ai gjatë një konference për shtyp.
Megjithëse disa bizneseve u është dhënë leja të rihapin, hotelet, baret, restorantet dhe kafenetë e vendit do të qëndrojnë të mbyllura të paktën deri më 2 qershor.

Parisi zona e kuqe

Edhe atëherë, nuk ka të ngjarë që institucionet në Paris, e cila është shënuar si një “zonë e kuqe” e koronavirusit nga zyrtarët, do të lejohet të hapet çdo kohë së shpejti. U njoftua më 29 maj se muzeu më i vizituar i vendit, Louvre, do të rihapet më 6 korrik.

“Turizmi po përballet me atë që është ndoshta sfida më e dobët e saj në historinë moderne,” shtoi Philippe. “Sepse kjo është një nga xhevahirat e kurorës së ekonomisë franceze, shpëtimi i saj është një përparësi kombëtare.” Ai vazhdoi duke thënë se banorët mund të bëjnë pushime brenda Francës gjatë korrikut dhe gushtit.

Hotelet e vendit do të mbështeten në turizmin vendas sapo të rihapen. Të gjitha shenjat sugjerojnë që udhëtarët ndërkombëtarë nuk do të jenë në gjendje të hyjnë për të ardhmen e parashikueshme.”Kur masat e bllokimit të zbuten, turistët francezë ka të ngjarë të duan të qëndrojnë pranë shtëpisë në një afat të shkurtër,” Tha një zëdhënës për zinxhirin e hoteleve franceze Accor para CNN Travel në fillim të këtij muaji.
“Do të jetë momenti që ata të rizbulojnë vendin e tyre dhe ne do të jemi atje për t’i mirëpritur ata”.

Greqia

Turizmi përbën pothuajse 20% të produktit të brendshëm bruto të Greqisë, si dhe një në pesë punë. Kështu që mbase nuk është befasi që kombi mesdhetar është i aftë të rihapet përsëri për turistët sa më shpejt që të jetë e mundur. Vendi Evropian, i cili arriti të mbajë numrat e rastit të koronavirusit të ulët duke zbatuar një bllokim të rreptë herët, planifikon të lejojë udhëtarët përsëri në 15 qershor.

“Periudha e turizmit fillon më 15 qershor, kur hotelet sezonale mund të rihapen,” njoftoi Kryeministri Kyriakos Mitsotakis në 20 maj.
“Le ta bëjmë këtë verë epilogun e krizës [Covid-19],” shtoi ai.
Mitsotakis vazhdoi të shprehte se fluturimet e drejtpërdrejta ndërkombëtare në destinacionet Greke ngadalë do të rifillojnë nga 1 korriku.

Turistët nuk do të pritet më që të marrin një provë Covid-19 ose të shkojnë në karantinë pas mbërritjes. Sidoqoftë, Ministri i Turizmit Haris Theoharis ka treguar që zyrtarët shëndetësorë do të kryejnë teste në vend kur është e nevojshme. “Përvoja e turizmit këtë verë mund të jetë pak më ndryshe nga ajo që keni pasur vitet e kaluara,” i tha Mitsotakis CNN në fillim të këtij muaji.

“Ndoshta asnjë bar nuk mund të jetë i hapur, ose të mos ketë turma të ngushta, por ju ende mund të merrni një përvojë fantastike në Greqi. Me kusht që epidemia globale të jetë në një rrugë në rënie.” Greqia rifilloi shërbimet e rregullta të trageteve në ishujt e saj në 25 maj. Ndërsa kufizimet e udhëtimit brenda vendit u hoqën në 18 maj. Duke lejuar lëvizjen nga një prefekturë në tjetrën, përveç ishujve.

Baret & Restorantet

Bare dhe restorante gjithashtu janë lejuar të fillojnë përsëri biznesin. Ndërsa hotelet e qytetit janë planifikuar të rihapen më 1 qershor, i ndjekur nga hotelet sezonale në korrik. Të gjithë pasagjerët ndërkombëtarë më parë u ishte kërkuar që të merrnin një provë Covid-19 pas mbërritjes ose të shkonin në karantinë për 14 ditë. Mitsotakis kishte sugjeruar që turistëve t’u kërkohet të bëjnë testime përpara vizitës së tyre. Si një masë paraprake të mëtejshme në të ardhmen, por duket se kjo nuk është më rasti.

You must be logged in to post a comment Login